Testosteron Seviyesi Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır ?

Testosteron Seviyesi Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır ?

Testosteron Seviyesi Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır ?

Basit bir şekilde söylemek gerekirse, testosteron vücudunuzdaki en önemli kas geliştirme hormonudur ve bir kişinin ne kadar kas oluşturabileceğini belirleyen sınırlayıcı faktörlerden biridir. Artan testosteron seviyelerinin size sağlayacağı birçok şaşırtıcı faydadan sadece birkaç aşağıdadır.

  • Kas büyüklüğünün artması
  • Kas gücünün yükselmesi
  • Olumlu ruh hali
  • Kötü kolesterolün azalması

egzersiz

Testosteronun  faydalarını ele almadan önce bu hormonu üretmek için vücudun yaptıklarını ele alalım. İlk olarak, beyin Luteinizan Hormon veya kısaca "LH" adlı bir madde salgılar. LH temel olarak vücuda testosteron üretmeye başlamasını söyler. Bu gerçekleştiğinde, adrenal (böbrek üstü) bezler DHEA'yı kan dolaşımına bırakır. LH ve DHEA daha sonra testosteron üretiminin başladığı testislere giderler. Testosteron bu süreçten sonra etkisini gerçekleştirmek için kan dolaşımına bırakılabilir.

Vücudunuzun testosteron seviyelerini doğal olarak yükseltmek ve tüm şaşırtıcı faydalarından yararlanmak için uygulayabileceğiniz bazı temel yöntemlere göz atalım. Antrenmanlarınızın temel taşı olarak bileşik (compound) egzersizleri kullanın. Squat, deadlift, bench press, rows, pull up, lunges gibi egzersizler bu egzersizlerden bazılarıdır. Bu egzersizler, kaslarınıza spor salonunda en yüksek yoğunluğu sağlayacak ve vücudunuzu testosteron üretimini artırmaya zorlayacaktır.

Her zaman% 100’e yakın çaba ve yoğunlukta antrenman yapın. Gerçek kas kazanımlarını görmek istiyorsanız, kendi sınırınızı zorlamaya istekli olmalısınız.  Bacaklarınızı çalıştırmaya da üst vücudunuza yaptığınız gibi çalıştırmaya dikkat edin. Bildiğiniz gibi, yoğun bacak çalışması göğsünüzde, sırtınızda ve kollarınızdaki büyümenin gelişmesine destek olur . Bu kısmen bacak antrenmanının neden olduğu testosterondaki artıştan kaynaklanmaktadır.

EFA tüketiminizi artırın. Yerfıstığı, avokado, balık gibi kaynaklardan elde edilen uçucu yağ asitleri, keten tohumu, zeytin ve kanola gibi sağlıklı yağlar doğal olarak testosteron seviyelerini yükseltmek için son derece etkili bir yoldur. Soya alımını azaltın. Soya proteini vücudun östrojen seviyelerini yükseltir ve bunun testosteron seviyeleri üzerinde doğrudan olumsuz bir etkisi vardır.

Alkol tüketiminizi sınırlayın. Alkolün testosteron seviyeleri üzerinde oldukça olumsuz bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır, bu nedenle eğlence gecelerinizi sınırlandırmaya ve alkol tüketiminizi ölçülü tutmaya çalışın.

Günlük stres seviyenizi düşürün. Aşırı stres altında olmak, testosteron seviyelerinizin düşmesine neden olacak yüksek katabolik bir hormon olan "kortizol" salınımını uyarır. Her gece yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olun. Uyku eksikliği kortizol üretimine katkıda bulunur ve bu testosteron seviyenizi düşürür.

Turpgillerden elde edilen sebze alımınızı artırın. Brokoli, karnabahar, turp, şalgam, lahana ve brüksel lahanası, östrojen seviyelerini önemli ölçüde azalttığı ve böylece testosteronu arttırdığı gösterilmiştir. Bu teknikleri istikrarlı bir şekilde uygulamaya başlayın ve kas hacmi ve kas güç kazanımlamaya hazır olun! 

Daha fazla yemek tariflerimiz için buraya tıklayınız

Google Play ücretsiz indir : Form Assist

App Store ücretsiz indir : Form Assist

Pelin İpekören

Form Assist Egzersiz Koçu


Yorum bırak

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın