Tatilden Sonra Düzenli Hayata Nasıl Dönebilirim?

Tatilden Sonra Düzenli Hayata Nasıl Dönebilirim?

Tatilde kazanılan alışkanlıklar ve düzensizlik tatil dönüşü iş ve sosyal hayata adapte olma sürecini zorlayabilir. Bu sürecte takvimini düzenleyerek daha sağlıklı bir rutin oluşturmak mümkün. Peki nasıl ?

Uyku Düzeni

Sağlıklı uyku düzeni günlük yaşantıda daha dinamik ve pozitif olunmasına yardımcı olarak sosyal ve iş yaşantımızda hayat kalitemizi arttırmaktadır. Uyku öncesi yatakta bilgisayar, tv ya da telefonla vakit geçirmemek ve her sabah belirli bir saatte uyanmak uyku düzenlemesinde önemlidir. Uyku öncesi kafeinli içeceklerden uzak durmak ve yatağa yatmadan önce esneme egzersizleri yapmak uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Kontrollü Karbonhidrat Tüketimi

Sağlıksız karbonhidrat tüketimini azaltmak, ödemi azaltmakla beraber organ ve bel çevresi yağlanmasına önlem almakta önemli rol oynamaktadır. Sağlıklı karbonhidratları kontrollü bir şekilde tüketmek sağlıklı kilo vermeye ve incelmeye destek olur.

Alkolü Sınırlama

Alkol tüketiminin sınırlanması karaciğer yağlanmasına engel olmak açısından önem teşkil etmektedir. Tatil dönüşü alkol yerine su ve şekersiz içecekler tüketmeye özen gösterilmelidir.

Tuz Tüketimi Azaltımı

Tuz, vücutta sıvı birikmesine sebep olarak şişkinlik ve huzursuzluk hissine neden olur. İhtiyaç duyulmadıkça tuzdan kaçınılmalıdır.

Egzersiz Rutini

Düzenli egzersiz programı oluşturarak tüm kas gruplarını çalıştıracak egzersizler yapılmalı, haftada en az üç gün egzersiz programı uygulanmalıdır. Program, cardio çalışmalarıyla desteklenmelidir. Açık havada 35-40 dakikalık tempolu yürüyüşler yapılabilir.Kısa mesafelerde araç kullanımı yerine yürümek gibi alışkanlıklar kazanarak hareketlilik arttırılmalıdır.

Pelin İpekören

Form Assist Kişisel Egzersiz Koçu 

En Çok Okunanlar

Aerobik Egzersiz Nedir? Aerobik Egzersiz Yararları Neledir
Aerobik Egzersiz Nedir? Aerobik Egzersiz Yararları Neledir
Aerobik Egzersiz Nedir? Aerobik egzersiz, çok miktarda oksijen tüketimini gerektiren egzersizin durmaksızın belli bi...
Daha fazla
Tüm Vücut Antrenmanı Nedir? Nasıl Yapılır? Genel Kurallar Nelerdir?
Tüm Vücut Antrenmanı Nedir? Nasıl Yapılır? Genel Kurallar Nelerdir?
Tüm Vücut Antrenmanı Nedir? Tüm vücudu çalıştırmak isteyenler çok ciddi bir büyümeyi hedeflemeyen kişilerdir. Ancak t...
Daha fazla
Vücut Geliştirmek için Örnek 3x5 Antrenman Programı
Vücut Geliştirmek için Örnek 3x5 Antrenman Programı
3x5 Antrenman Programı Vücut geliştirme sporu ile uğraşanların en sık rastladığı sorunlardan biri belli bir süre sonr...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın