Menopoz Semptomlarını Hafifletmenin Yolları - Form Assist

Menopoz Semptomlarını Hafifletmenin Yolları

Menopoz Semptomlarını Hafifletmenin Yolları

Her kadın için semptomları farklı olan menopoz, bazen kolay bazense zorlu geçebiliyor. Ani ruh hali değişimleri, sıcaklamalar, fiziksel aktivitelerden kaçınmak ve benzeri durumların sık sık yaşanıyor. Menopoz sırasında kondisyon kazanarak daha iyi bir görüntü beraberinde sağlıklı bir beden ve ruh hali sağlamak mümkün. Ancak bunun için hayatında bazı değişiklikler yapmalı, kendine zaman ayırmalısın.

Menopoz ve Egzersiz 

Sık ve düzenli egzersiz yapman stresi hafifletip ve genel yaşam kaliteni arttırırken, menopoz semptomlarının bir çoğunun azalmasında yardımcı olacaktır. Düzenli egzersiz yapmak, menapozun en sık görülen ve en can sıkıcı belirtilerinden olan kilo alımını ve kas kaybını önlemenin başlıca yoludur.  Haftada 3 gün, her gün 50 dakika olacak şekilde egzersize rutini oluşturmalısın.

Motivasyonunu ve gelişimini arttırmak içi fiziksel aktivitelerini sık sık çeşitlendirmelisin.

Kardiyo

Kardiyo ile beraber kalp sağlığını ve oksijen kapasiteni arttırabilirsin. Yürüyüş, bisiklet, yüzme ve koşu gibi bir çok seçeneğin olacak.

Kuvvet Çalışmaları

Kuvvet egzersizleri kemik ve kas kuvvetini arttırmaya, vücut yağını yakmaya ve metabolizmanızı arttırmaya yardımcı olacak. 

Yoga ve Meditasyon

Hiçbir kadın menopozu aynı şekilde tecrübe etmiyor. Yoga ve meditasyon gibi çeşitli nefes teknikleri ve yoga egzersizler seni zihnen ve bedenen daha sakin ve rahatlamış hissettirecek, semptomları hafifletmeye yardımcı olacak.

Dans

Egzersiz programın bazı günler sana zor gelebilir. Bu, aktiviteyi bırakmanı gerektiren bir durum değil. Koşmak ya da tek başına egzersiz yapmak istemediğin günlerini dans ederek daha eğlenceli hale getirebilir, kalori yakmaya devam edebilirsin.


Menopoz sırasında kalbi koruduğu düşünülen östrojen seviyeleri düşüyor. Risk faktörlerini bilmek ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek, kalbini daha sağlıklı yapmak için büyük önem taşıyor.
Menopoz sırasında ve sonrasında meme kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere çok sayıda tıbbi durum riski taşıyoruz.  Düzenli olarak çalışmak ve sağlıklı kilonuzu korumak bu riskleri atlatmak için yardımcı olacaktır.

Hayal kırıklıklarını önlemek için gerçekçi ol ve ulaşılabilir hedefler belirle.


Egzersiz Koçu
Pelin İpekören