Masa Başında Esneme Egzersizleri

Masa Banda Esneme Egzersizleri

Masa başında esneme egzersizleri yaşadığımız Covid-19 salgını sebebiyle çoğumuzun ofis hayatı evlere taşındı. Masa başında çalışanların çoğu, günlerini bilgisayar önünde kambur olarak geçiriyor. Ancak oturmak omurga ve duruş bozukluğu açısından büyük bir risk faktörü olduğu için, bu sürecin olabildiğince kontrol altında tutulması gerekiyor.

Home Office Çalışırken Duruş Bozukluğu

Örneğin bilgisayarı göz seviyesinde tutabilecek doğru masa ve sandalye tercih etmek, uzun telefon konuşmalarından kaçınıp kulaklık kullanmak, belirli aralıklarda mola vermek ve dolaşmak, fırsat buldukça esneme egzersizleri yapmak alınabilecek önlemlerin başında geliyor.

diyet

Masa başında çalışıldığı sırada boyun ve omuzlar öne doğru bir meyil gösterir, omurga bükülür ve yanlış bir duruşa sebebiyet verir. Bu duruşu, bulunulan alanda basit esneme egzersizleri yaparak önlemek mümkündür. Aynı zamanda masa başında yapılan egzersiz çalışmaları, gözlerin dinlenmesine ve tüm vücudun daha rahatlamış hissetmesine yardımcı olur. 

Omuz ve boyun bölgesi, çalışma esnasında uzun süre yazı yazmak, mouse kullanmak gibi sebeplerden dolayı çok daha fazla yıpranır. Aynı zamanda bu bölgeler stres ve gerginliği en yoğun şekilde hisseder. 

Öncelikli olarak boyun, omuz ve göğüs bölgelerinin esnemesini sağlayacak egzersizler uygulanması, kişinin daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.Ayrıca varolan gerginlik azaltılarak iş verimliliğinin artmasına da fayda sağlanır. Masa Başı Günlük Rutininize Eklemeniz Gereken 6 Kolay Esneme Egzersizi 

Göğüs Esnetme Egzersizi

Oturduğunuz yerde kollarınızı iki yana gergin bir şekilde açarak göğüs kafesinizi dışarı doğru çıkartın ve dik oturuşu koruyarak 10 saniye bekleyin. 

Dirsek Çekme Egzersizi

Başınızın gerisinde olacak şekilde bir elinizle diğer dirseğinizi kavrayın ve çekerek esneme pozisyonunda 10 saniye bekleyin. Ardından aynı hareketi diğer kol ile tekrarlayın.

Elleri Birleştirerek Esneme Egzersizi

Vücudunuzun arkasından iki elinizin dış kısımlarını birleştirin ve göğüs kafesi dışarda olacak şekilde dik duruşunuzu koruyarak esneme pozisyonunda 10 saniye bekleyin.

Kollarla Yukarı Esneme Egzersizi

İki elinizi başınızın üzerinde gergin bir şekilde birleştirin. Nefes alın ve nefes verirken kollarınızla yukarı doğru uzayarak esneyin ve bu pozisyonda 10 saniye bekleyin. 

Sırt Esnetme Egzersizi

İki eli omuz hizanızda gergin bir şekilde birleştirin. Nefes alın ve nefes verirken kollarınızla gergin bir şekilde omuz hizasında sabit kalarak omurgayı geriye doğru esnetin. 10 saniye boyunca bekleyin. 

Omuz Silkme Egzersizi

Omuzları, kollar düz ve serbest haldeyken eklem hareketiyle boyuna doğru yaklaştırarak çekin ve aniden serbest bırakın. Bu egzersizi 15 kez tekrarlayın.  

Daha fazla yemek tariflerimiz için buraya tıklayınız

Google Play ücretsiz indir : Form Assist

App Store ücretsiz indir : Form Assist

Form Assist Egzersiz Koçu 

Pelin İpekören


Yorum bırak

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın