Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları

Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları

Hamilelikte Egzersiz

Hamilelik sürecinde pek çok kadın bebeğine ve kendine zarar vermekten çekindiği için egzersiz yapmaktan çekinir. Halbuki hem hamilelik sürecinde hem de doğum sonrasında anne ve bebeğin sağlığı için hareket çok önemlidir. Anne adayının fiziksel açıdan güçlü olması doğum sürecinde ona yarar sağlayacaktır. Gebenin hamilelik sürecinde hareketten kaçınmak yerine, bilinçli bir şekilde harekete ihtiyacı vardır.

egzersiz

Hamileliğin ilk 3 ayında tempolu yürüyüşler anne ve bebeğin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Gebelik öncesi düzenli egzersiz geçmişi olmayan anneler için gebeliğin ilk haftalarında tempolu yürüyüş ve yüzme gibi çok fazla çaba gerektirmeyen aktiviteler uygundur. Haftada 3-5 gün hafif tempolu, yorgunluk sınırını aşmayacak ve anneyi iyi hissettirecek 30 dakikalık yürüyüş önerilebilir.

Annenin gebelik öncesi egzersiz geçmişi varsa hafif güç gerektiren egzersizler yapabilir. Bu egzersizlerin tüm vücut kaslarını doğru oranda aktive eden ve gebede sakatlanmaya neden olmayacak egzersizler olmasına dikkat edilmelidir. Omurgayı güçlendirecek düzenli olarak yapılan sırt egzersizleri, hamilelik yogası ve pilatesi ilk haftalar için uygun egzersizlerdir.

Hamilelik sürecinde yoga pilates gibi egzersizleri uzman kişilerin gözetimi altında yapması gerekmektedir. Doğru egzersiz seçimi anne adayları için bu süreçte çok önemlidir. Hamilelikte egzersiz sınırı anne adayının kendini iyi hissettiği noktadır. Gebe yorulduğunda egzersizi bırakmalı ve kendini zorlamamalıdır. Egzersizlere ek olarak beslenmeye de dikkat edilmelidir. Gebeliğin 6-9 ay arası döneminde annenin karnı büyüdüğü için egzersizleri oturarak yapması önerilir. Bu süreçte gebe tempolu yürüyüşlerine devam edebilir.

Bunlara ek olarak gebelik sürecinde solunum egzersizlerinin de yapılması anne ve bebek için pek çok fayda sağlayacaktır. Nefes egzersizleri annenin hamilelik sürecinde oluşacak duruş bozukluklarını ve sırt ağrılarını minimuma indirir, bedeninin gevşemesini sağlayarak stres kontrolüne destek olur. Hem bedenen hem ruhsal olarak gebeyi doğuma hazırlar ve artmış solunum kapasitesi doğumu kolaylaştırır. Doğru solunum egzersizleri hem gebelik hem de doğum sürecine yararlı olmaktadır.

Daha fazla yemek tariflerimiz için buraya tıklayınız

Google Play ücretsiz indir : Form Assist

App Store ücretsiz indir : Form Assist

Form Assist Kişisel Egzersiz Koçu

Fizyoterapist Özlem ÖZTEPE


Yorum bırak

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın