Bağırsak Problemi ve Çözüm Olabilecek Egzersizler

Stres, düzensiz ve sağlıksız yeme alışkanlıkları, düzensiz uyku, psikolojik sebepler ve benzeri durumlar bağırsakların düzensiz çalışmasında önemli rol oynar.

Bu sebepler kabızlık, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlara neden olabilir. Stresten kaçınarak yeme-uyku alışkanlıklarımızı düzene sokmak ve su tüketimini arttırmak sürecimizi olumlu etkileyerek bağırsak sorunlarının önlenmesinde yardımcı olabilir.

Tüm bunların yanında egzersiz yapmak bağırsak sorunlarının önlenmesinde önemli bir etkiye sahip. Yemekten 1-1 buçuk saat sonra, nefes kontrolüne dikkat ederek ve karın bölgesini zorlamayarak uygulanacak egzersizler sindirime destek olacaktır.

SİNDİRİME DESTEK OLABİLECEK EGZERSİZLER

 1. Stretching Posterior Chain Muscles Pose
  İki bacağını dizlerin bükülü olacak şekilde omuz genişliğinde aç. Ellerini vücudunun gerisinde birleştirerek gövdenle dizlerine doğru yaklaş. Başınla vücuduna doğru bakarak duruşunu koru ve bekle.  

 2. Cobra Pose
  Yüz üstü pozisyonda uzan. Gövdeni yükselterek  avuç içlerini yere sabitle. Başınla karşıya bakarak duruşunu koru ve bekle.
   
 3. Stretching Obliques Muscle Pose
  Sırt üstü uzan ve dizleri bükülü pozisyonda yerden yükselt. Kollarını geride yanlara doğru yerleştir ve avuç içlerini yere sabitle. Nefes al ve nefes verirken dizlerini kalça ekleminden hareketle yana doğru yere doğru yaklaştır. Ardından hareketi diğer yönde tekrarla.

 4. Child’s Pose
  Dizlerin bükülü, ayakların üst kısmı matınızın üzerine gelecek şekilde yere otur. Kollarını öne uzatarak, başın matın üzerine değene kadar eğil. Kalçanı topuklarına yasla ve bekle.   Her egzersizi ortalama 8 defa uygulayın. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz varsa egzersizleri yapmadan önce mutlaka bir profesyonele danışın.

Form Assist Android Uygulamasını İndir

Form Assist iPhone Uygulamasını İndir

Pelin İpekören
Form Assist Kişisel Egzersiz Koçu

En Çok Okunanlar

Egzersiz Sırasında En Sık Yapılan Yanlışlar
Egzersiz Sırasında En Sık Yapılan Yanlışlar
Egzersiz Sırasında Yapılan Yanlışlar Egzersiz Sırasında En Sık Yapılan Yanlışlar: Çoğumuz evde profesyonel yardım al...
Daha fazla
Bel Fıtığı Olanların Uyması Gereken 6 Basit Kural
Bel Fıtığı Olanların Uyması Gereken 6 Basit Kural
KURAL 1: Düzenli egzersiz yapın. Kaslarınızın güçlendirmeniz, bel fıtığına önlem alma sürecinizi destekleyecektir. KU...
Daha fazla
İstemeden Nasıl Şişman Görünürsün?
İstemeden Nasıl Şişman Görünürsün?
Bazı kişileri dışarıda gördüğünüz zaman ilk bakışta kilolu olduğunu düşünürsünüz lakin sonrasında detaylı incelediğin...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın