Bağırsak Problemi ve Çözüm Olabilecek Egzersizler

Barsak Problemi ve Çözüm Olabilecek Egzersizler

Bağırsak Problemi

Stres, düzensiz ve sağlıksız yeme alışkanlıkları, düzensiz uyku, psikolojik sebepler ve benzeri durumlar bağırsakların düzensiz çalışmasında önemli rol oynar. Bu sebepler kabızlık, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlara neden olabilir. Stresten kaçınarak yeme-uyku alışkanlıklarımızı düzene sokmak ve su tüketimini arttırmak sürecimizi olumlu etkileyerek bağırsak sorunlarının önlenmesinde yardımcı olabilir.

Tüm bunların yanında egzersiz yapmak bağırsak sorunlarının önlenmesinde önemli bir etkiye sahip. Yemekten 1-1 buçuk saat sonra, nefes kontrolüne dikkat ederek ve karın bölgesini zorlamayarak uygulanacak egzersizler sindirime destek olacaktır.

diyet

Sindirime Destek Olabilecek Egzersizler

Stretching Posterior Chain Muscles Pose

İki bacağını dizlerin bükülü olacak şekilde omuz genişliğinde aç. Ellerini vücudunun gerisinde birleştirerek gövdenle dizlerine doğru yaklaş. Başınla vücuduna doğru bakarak duruşunu koru ve bekle. 

Cobra Pose

Yüz üstü pozisyonda uzan. Gövdeni yükselterek  avuç içlerini yere sabitle. Başınla karşıya bakarak duruşunu koru ve bekle.

Stretching Obliques Muscle Pose

Sırt üstü uzan ve dizleri bükülü pozisyonda yerden yükselt. Kollarını geride yanlara doğru yerleştir ve avuç içlerini yere sabitle. Nefes al ve nefes verirken dizlerini kalça ekleminden hareketle yana doğru yere doğru yaklaştır. Ardından hareketi diğer yönde tekrarla.

Child’s Pose

Dizlerin bükülü, ayakların üst kısmı matınızın üzerine gelecek şekilde yere otur. Kollarını öne uzatarak, başın matın üzerine değene kadar eğil. Kalçanı topuklarına yasla ve bekle.   Her egzersizi ortalama 8 defa uygulayın. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz varsa egzersizleri yapmadan önce mutlaka bir profesyonele danışın.

Daha fazla yemek tariflerimiz için buraya tıklayınız

Google Play ücretsiz indir : Form Assist

App Store ücretsiz indir : Form Assist

Pelin İpekören

Form Assist Kişisel Egzersiz Koçu


Yorum bırak

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın