Göbek Bölgesindeki Yağları Eritmeye Yardımcı 3 Farklı Kür

Göbek Bölgesindeki Yağları Eritmeye Yardımcı 3 Farklı Kür

   Özellikle kadınların daha çok sorun ettiği karın yağları daha sık kullanılan ismiyle ‘göbek yağları’ öncelikle düzenli ve disiplinli bir beslenme ve egzersiz programı sürdürmekten geçmektedir. Ancak bazı beslenme hileleriyle bu süreci hızlandırmak mümkün olabilmektedir. Aşağıda yazan 3 farklı kür size bu konuda yardımcı olacaktır; 

   1. Yoğurt Kürü:


   Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı yağsız veya ev yapımı yoğurt
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • 1 çay kaşığı kırmızı pulbiber


  İçeriğindeki Besinlerin Etkileri

  Yoğurt probiyotik bir besin olması sebebiyle sindirim sisteminin dostudur. Düzenli bir sindirim sağlanmasına yardımcı olduğu için hücrelerin dengeli çalışması konusunda etkilidir. İçerisine limon eklenmesiyle antioksidan özelliği artmaktadır ve C vitamini ile birleşmesi yağ yakımını hızlandırmaktadır. Karaciğer yağlanması için etkili olan zerdeçal ile birlikte tüketilmesi tepkimeyi hızlandırmaktadır ve hazmı kolaylaştırmaktadır. Son olarak pul biber hem C vitamini içermektedir yani antioksidandır ve yağ yakımında etkilidir hem de içeriğindeki kapsaisin maddesi ile yağ yakımı sağlamaktadır.

   Yapımı

   Tüm malzemeler bir kabın içerisine eklenerek tüketilir.

   Tüketimi
    Kür yatmadan en az 2-3 saat önce tüketilmelidir ve sonrasında yeşil çay, su dışında yiyecek ve içecek alımı olmamalıdır. En az 1 ay düzenli olarak yapılmalıdır.    

   2. Ispanak Kürü:

 
Malzemeler
 

 • 7-8 dal ıspanak
 • 1 adet salatalık
 • Yarım limonun suyu
 • 5-6 dal maydanoz
 • Yarım su bardağı içme suyu
 
  Bu kürün özelliği yeşil yapraklı sebzelerin metabolizma hızlandırıcı ve antioksidan özelliklerinden faydalanmaktır. Aynı zamanda C vitamini kaynakları olduğu için de yağ yakımını daha fazla hızlandırmaktadırlar.
 
  Yapımı
 
     Tüm malzemeler birlikte blenderdan geçirilir ve süzmeden tüketilir.
 
  Tüketimi
 
  Kür yatmadan 2-3 saat önce gece ara öğünü olarak tüketilmelidir ve sonrasında yeşil çay, su dışında yiyecek ve içecek alımı olmamalıdır. En az 1 hafta düzenli yapılmalıdır uygulama sırasında yağlı yiyeceklerden ve hamur işi besinler, gazlı içecekler ve paketli gıdalardan uzak durulmalıdır. Ara öğün kaynağı olarak bir avuç çiğ fındık, çiğ badem veya ceviz tüketimi en uygundur.
 
   3. Maden Suyu Kürü:
 
   Malzemeler
 
 • 1 adet sade maden suyu
 • 4 yemek kaşığı yağsız veya ev yapımı yoğurt
 • Yarım limonun suyu
 
   İçeriğindeki Besinlerin Etkileri
 
   Yoğurt ve limonun etkileri yukarıda bahsedilmektedir. Maden suyu ise sindirimi kolaylaştırmakta; kabızlık, şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarını gidermektedir. Susuzluk duygusunu gidermektedir ve tokluk süresini uzatmaktadır. Böylelikle besin alımını azaltmaktadır.
 
   Yapımı
 
   Tüm malzemeler bir kabın içerisine eklenerek tüketilir.
 
   Tüketimi
 
   Kür yatmadan 2-3 saat önce gece ara öğünü olarak ve kahvaltıdan yarım saat önce tüketilmelidir. Maden suyu sodyum içeriği sebebiyle günlük 2 adetten fazla tüketildiğinde ödeme sebep olabilmektedir.  Bu nedenle kürü uygulama süresince ek olarak maden suyu tüketiminden kaçınılmalıdır.
 
  Son olarak tüm kürler limon içerdiği için ileri seviyede gastrit, reflü ve ülseri olan kişiler tüketime dikkat etmelidir. Uygulama süresince günde en az 2 litre su içilmelidir. Asıl etkili olanın ise sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz olduğu unutulmamalıdır.
 
Dyt. Kerime Bade Turan
Form Assist Diyetisyeni