Süt ve Süt Ürünleri Dışında Tercih Edeceğiniz Kalsiyum Kaynakları

Günlük almamız gereken kalsiyum miktarı 1200 mg’dır. 1 su bardağı sütün 238 mg kalsiyum içerdiğini baz alarak günlük tüketmemiz gereken miktarı hesaplayabiliriz. 

1. Badem

Badem 30 gramında 100 mg kalsiyum içerir. Aynı zamanda kolesterol düşürücü etkisi ile bilinen badem her gün rahatlıkla tüketilebilir.

2. Brokoli

Buharda pişmiş brokoli yüksek kalsiyum içerir. Buharda pişmiş haliye, salatalara eklenerek veya çiğ olarak tüketilebilir.

3. Börülce

Börülce sadece kalsiyum açısından zengin değil aynı zamanda potasyum, fola ve diğer bileşenleri de içeriyor.

4. İncir

Taze incir kalsiyumun iyi kaynaklarından biridir. 4 orta boy incir 100 mg’dan fazla kalsiyum ihtiyacını karşılar.

5. Susam

Susamın kullanım alanı çok geniş olduğundan bir çok şekilde kullanılabilir. Yemeklere veya salatalara serpmek bu alanlardan bir tanesi. Susam sadece yüksek kalsiyum içermez, aynı zamanda doymamış yağ ve posa kaynağıdır.

6. Somon

Sürekli faydalarını duyduğumuz somon burada da karşımıza çıkıyor. Esansiyel yağ asitleri, yüksek kalsiyum içeriği ve mineraller açısından zengindir.

7. Yulaf

Yulaf ezmesi tükettiğinizde hatırı sayılır şekilde kalsiyum almış olursunuz. Haftada en az 3 kere yulaf ezmesi tüketmeye özen gösterin. Süt ürünleri olmadan da kalsiyum ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Burada bahsetmediğimiz yeşil yapraklı sebzeleri kuru yemişlerde iyi kalsiyum kaynaklarıdır.

Dyt. Meltem Pınar Yıldırım
Form Assist Diyetisyeni

En Çok Okunanlar

Ramazanda Kabızlığı Giderebilmek İçin 5 Önlem
Ramazanda Kabızlığı Giderebilmek İçin 5 Önlem
Ramazanda kabızlığı giderebilmek için 5 önlem öneriyoruz. Oruç tutarken bizi zorlayan sorunların başında kabızlık gel...
Daha fazla
Magnezyumdan Zengin 10 Besin
Magnezyumdan Zengin 10 Besin
Yemeklerden besin alırken magnezyumdan zengin 10 besin olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyor iseniz bir göz atın derim....
Daha fazla
Koronavirüsüne Karşı Bağışıklığımızı Destekleyen Beslenme Önerileri
Koronavirüsüne Karşı Bağışıklığımızı Destekleyen Beslenme Önerileri
Koronavirüsler insanların hayatlarında en az bir kez karşılaştıkları virüslerdendir. İnsanlarda görülen korona virüsl...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın