Rengiyle Şaşırtan Mor Patates Ube Nedir?

Rengiyle Şaşırtan Mor Patates Ube Nedir?

Mor Patates Ube Nedir?

Dünyada en çok tüketilen dördüncü besin patates. Mısır, buğday ve pirinçten sonra tercih edilen patates bir çok ülkede yaygın olarak kullanılan bir gıdadır. Patates, verdiği enerjinin yanında C vitamini, potasyum, antioksidanlar, karatenoidler, protein, mineral ve vitaminler içerir ve bu besinler sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır. Patates maalesef namı kötüye çıkmış aslında porsiyon kontrolü sağlandığında sıklıkla sağlıklı bir beslenme programında yer alacak bir besindir.

diyet

Sadece karbonhidrat kaynağı olarak görülmesi zamanla diyet programlarından patatesin çıkmasına neden olmuştur. Gluten içermediği için özellikle gluten intoleransı ve hassasiyeti olan bireyler için uygun bir besindir. C vitamini içeriği onu C vitamini kaynağı yapmaya yetmese de B6 vitamini ve folik asit içeriği için kaynaktır. 

Patates bizim sürekli tükettiğimiz sarımtrak renkten daha öte bir çok şekilde karşımıza çıkıyor. Tatlı patates ve mor patates gibi mor patatesin ana vatanı filipinler ve bizim ülkemizde henüz revaçta olmasa da bu ülkelerde çok yaygın tüketiliyor. Renginden dolayı bile antioksidan kapasitesinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliyoruz.

Tamamen yetiştiği topraktan aldığı pigmentler ile bu renge sahip. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek oluyor. Tatlı patates gibi mor patatesin de glisemik indeksi normal patatese göre düşük yani kan şekerini dengelemede daha etkili. Lifli bir yapısı olduğu için sindirim sistemi ve bağırsaklarınızın dostu. Mor patates nerelerde kullanılırın cevabına say say bitmez diyebiliriz. Kızartabilir, fırında yapabilir, garnitür olarak kullanabilirsiniz.

Ezerek püresini yapabilir. Mikrodalgada yumuşatıp mor renkli kekler ve ekmekler yapabilirsiniz. Renginden faydalanıp dondurma bile yapabilirsiniz! Meraklılarına gerçek bir malzeme olan mor patates en kısa zamanda ülkemizde de popülerliğini artıracak ve güzel bir alternatif olacak.

Daha fazla yemek tariflerimiz için buraya tıklayınız

Google Play ücretsiz indir : Form Assist

App Store ücretsiz indir : Form Assist

Uzm. Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM

Form Assist Diyetisyeni