Ramazanda Kabızlığı Giderebilmek İçin 5 Önlem

Ramazanda Kabızlığı Giderebilmek İçin 5 Önlem

Ramazanda Kabızlığı Giderebilmek İçin 5 Önlem

Ramazanda kabızlığı giderebilmek için 5 önlem öneriyoruz. Oruç tutarken bizi zorlayan sorunların başında kabızlık geliyor. Tüm gün boş kalan mideyi birden yiyeceklerle doldurmak veya günlük yediğimiz öğün sayısının azalması gibi nedenler çeşitli sindirim problemlerine yol açabiliyor. Bunun en sık görülen problemlerinden biri ise kabızlığın ortaya çıkmasıdır. Peki, Ramazan'da kabızlık problemini önleyebilmek için neler yapabiliriz? Gelin hep birlikte bakalım:

Su ve sıvı alımını ihmal etme:

Ramazan ayında oruçlarımızı iftarda su ve çorbayla açmak çok önemlidir. İftar ve sahur arası da 2 lt. su, ayran, kefir, maden suyu alımı yapılarak vücuttaki sıvı dengesini sağlayacaktır.

İftarda ara ver:

İftarda orucu su, hurma ve çorbayla açtıktan sonra 10-15 dk lık ara vermek gerekmektedir. Bunun nedeni ise mideye hemen yüklenmemek açısından akıllı bir davranış olacaktır. Böylece sindirim sorunlarını da en aza indirmiş olacağız. Bu nedenle her zaman vurguladığım şey "iftar yemeğini ikiye bölün” şeklinde oluyor :)

2 porsiyon meyve ye:

Yemekten sonra bir ya da iki ara öğün yapılması ve bu öğünlerde de tatlı yerine çoğunlukla meyve tüketilmesidir. Bu şekilde yapıldığında bağırsaklar daha fazla çalıştıracaktır. Bu mevsimde yiyebileceğimiz meyveler ise; çilek, elma, erik gibi meyvelerden oluşmaktadır.Ayrıca kuru meyveler de kabızlığa karşı birebir olmaktadır.

Mutlaka salataya yer ver:

Çiğ sebzeler posa bakımından en sevdiğimiz ve en çok önerdiğimiz besinler arasında bulunmakta. Ramazanda hem günlük almamız gereken vitamin mineralleri karşılamada hem de yeteri kadar lif almamızı kolaylaştırmada yardımcı olmaktadır. Salataya mutlaka bir miktar zeytinyağı veya öğütülmüş keten tohumu da eklemeyi unutmayın.

30 dk egzersiz yap:

Ramazan ayınca genellikle olabildiğince yürümememeyi tercih ediyoruz. Ancak bu ayda akşamları hava ne kadar güzel oluyor, fark ettiniz mi? :) Ramazanın bahara denk gelmesiyle pek şanslıyız vallahi.. İftardan 1,5-2 saat sonra yarım saatlik bir yürüyüş veya evde yapabileceğiniz karın bölgesini çalıştırıcı egzersizler de bağırsakların çalışmasını kolaylaştıracaktır. Tüm bunlar da faydalı gelmediyse probiyotik alımını artırabilir ya da rezene, sinameki gibi çayları ılımlı olmak kaydıyla içebilirsiniz.

Daha fazla yemek tariflerimiz için buraya tıklayınız

Google Play ücretsiz indir : Form Assist

App Store ücretsiz indir : Form Assist

Dyt. Berrin KOLSUZOĞLU

Form Assist Diyetisyeni