Ofiste Çalışanlar Bu Yazı Sizin İçin

Ofiste Çalışanlar Bu Yazı Sizin İçin

Örnek Sağlıklı Beslenme Planı

Ofiste çalışanlar bu yazı sizin için! görünüyor. Günün yaklaşık üçte birini masa başında geçiren beyaz yakalılar, oldukça yoğun bir iş hayatına sahip. Özellikle metropol şehirlerde yaşayanlar için yoğun iş temposuna bir de trafikte geçirilen saatler eklenince, ne yazık ki sağlıklı beslenme düşüncesi de ikinci planda kalıyor.

Uzun saatler oturarak çalışmak kişinin hem fizyolojik hem de mental olarak oldukça yıpranmasına neden olarak başta obezite, diyabet, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, D vitamini eksikliği vb. pek çok hastalıklara da davetiye çıkarıyor. İş yaşamında ufak tefek planlı değişiklikler yapılarak aslında sağlıklı beslenmek ve sağlıklı olma halini idame ettirebilmek mümkündür. Peki, nasıl mı?

egzersiz

Kahvaltıda Kolaya Kaçmak Yok

Sabahları, o tatlı mı tatlı uykusuna devam edebilmek için alarmı birkaç dakikalığına da olsa erteleyen birisine kimse kalkıp da evde kahvaltı ettiremez. Ama şurada anlaşalım: Ofisin yakınındaki pastaneden açma, börek, poğaça almak ve yanına meyve suyu eklemek yapılabilecek en yanlış kahvaltı seçimi… Böyle bir öğün tercihi belki size zamandan tasarruf ettirebilir, fakat en fazla bir buçuk iki saat sonra kan şekerinin ani düşüşüyle başka sağlıksız seçimlere yönelmeniz ve bu kısır döngüyü gün boyu yaşamanız kaçınılmazdır. 

Akşam yatmadan önce birkaç dakika içerisinde hazırlayacağınız tam tahıllı ekmek ile peynirli domatesli bir sandviç ve yanına alacağınız 1 porsiyon meyve ile oldukça sağlıklı bir öğün yapmış olacaksınız. İster ofiste yiyin ister arabada!

Öğle Yemekleri İçin Önceden Plan Yapın

Belki şirketinizin anlaştığı yemek firması yemekleri oldukça yağlı yaptığı için yememeyi tercih ediyorsunuz, belki de öğleleri yemek yiyecek vakit dahi bulamıyorsunuz. Gün içerisinde yapılacaklar iş akışına göre planlı ve programlı ise sağlıklı beslenmeyi de plana dahil edebilirsiniz.

Mesela yoğunluktan dolayı yemeği ofise sipariş edecekseniz bu bir pizza, hamburger ve asitli bir içecek yerine; ton balıklı bir sandviç ve yanına bir kutu ayran olabilir. Ama tabi ki az da olsa vaktiniz varsa yemeği açık ve güneşli bir alanda yemek hem aktivitenizi artıracak hem de işe daha odaklanarak çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Atıştırmalıklarda Reform Hareketi Başlatın

Ofiste yapılan en büyük yanlışlardan biri de farkında olmadan yenilen atıştırmalıklardır. İş arkadaşlarınızın size sunduğu sağlıksız ikramlar, çekmecedeki bisküviler, hediye çikolatalar derken normalde ana öğünde almanız gereken kaloriyi birkaç dakikada mideye indirmeniz muhtemeldir. Özellikle bel çevresi yağlanmasındaki en büyük etken işte bu aralarda yenilen ve kolayca sindirilebilen yüksek kalorili, basit karbonhidratlı yiyeceklerdir.

Bu noktada yapmanız gereken şey zihinde oluşturduğunuz atıştırmalık kavramında reform hareketine gitmek. Yani hazır pakette satılan ve bol şeker içeren ürünleri sağlıklı ara öğün seçimleri ile değiştirmeniz gerekmektedir. İnanın bu sayede hem daha az kalori alacak hem de kan şekerini dengede tutarak daha uzun süre tokluk sağlayacaksınız.

Ofiste Çalışanlar Bu Yazı Sizin İçin! Hareketi Önemseyin

Masa başı çalışanları için gün boyu hareket azlığı büyük tehditler oluşturabilmektedir. Evden işe işten eve servisle ulaşım, asansör kullanımı, mesai saatleri içerisinde sürekli oturarak çalışmak ve akşamları da tüm günün yorgunluğunu televizyon karşısında geçirmek genellikle yapılan bir durumdur. Bedeni hareketle ve çeşitli egzersizlerle desteklememek kişiyi hareketsizliğe daha çok alıştırmakta ve sonucunda da başta kalp- damar rahatsızlıkları olmak üzere pek çok önemli hastalıklara zemin oluşturacaktır.

Zamansızlıktan ve spor yapamamaktan şikayetçi iseniz işe günlük rutinlerinizde değişiklikler yaparak başlayabilirsiniz. Örneğin işe veya ofise giderken bir kaç durak öncesinde inerek yürüyebilirsiniz. 3-4 kata kadar asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edebilir; eğer bir plazanın üst katlarında çalışıyorsanız asansörden bir kaç kat önce inip yine bir iki kat için merdiven kullanabilirsiniz.

Mesai saatlerinde ise kendinize kısa molalar vererek ofis turu yapabilir, dışarı çıkıp temiz bir hava alabilir veya formAssist antrenörlerinin size özel olarak planladığı ofis için uygun egzersiz hareketlerini uygulayabilirsiniz. Bunlar gibi günlük rutininizi aksatmadan yapabileceğiniz ufak değişiklikler, kan dolaşımızı artırmanın yanında bilişsel olarak da zihininizi toparlayarak işinizdeki verimi artırmaya yardımcı olacaktır.

Ofiste Çalışanlar Bu Yazı Sizin İçin! Sıvı Alımınıza Dikkat Edin

Günlük sıvı alımınızı mutlaka sudan yana kullanın. Çay kahve gibi içecekler günde 1 2 fincanı aştığında diüretik etki göstermeye başlayarak vücuttan daha çok sıvı atımına neden olmaktadır. Bunun için içtiğiniz her fincan başına 1 bardak da su tüketmek akıllıca olacaktır. Ayrıca suyunuzu masanızda bulundurmak yerine her saat başında yerinizden kalkıp sebilden alarak içmeniz hareket etmenizi de sağlayacak ve böylece bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız. Son olarak; bu dünyada yaşadığımız bir tane hayatımız var ve bu hayatı her koşulda elimizden geldiğince sağlıklı hale getirmek bizlerin elinde. Hayatı sevin, sağlığınızı önemseyin ve kendinize değer verin…

Daha fazla yemek tariflerimiz için buraya tıklayınız

Google Play ücretsiz indir : Form Assist

App Store ücretsiz indir : Form Assist

Dyt. Berrin Kolsuzoğlu

Form Assist Diyetisyeni