Kışı Kilo Almadan Geçirmek İçin Tavsiyeler

Kışı Kilo Almadan Geçirmek İçin Tavsiyeler

Kışı Kilo Almadan Geçirmek

Kışı kilo almadan geçirmek için tavsiyeler vermeye geldik. Kışın metabolizmamız neden yavaşlar hiç düşündünüz mü? öyle harikulade bir yaradılışa sahibiz ki vücudumuz artan soğuklara karşı kendini korumak için daha az enerji harcamaya yönelik hareket eder. Yağ dokusunu daha çok depolayarak soğuktan korunmamıza yardımcı olur.

Tabii bunun bizim için sakıncaları da yok değil :) Biraz içimiz üşüse beynimiz tatlı, karbonhidratlı besinlere yönelmenin sinyalini verir. E biz de dünden razıyızdır tabii yemelere doyamayız. Kalın ve kat kat giysiler de fazla kiloları gizlemeye bire bir! Bunda bizim suçumuz ne değil mi? Ayrıca gri tonlarındaki kapalı ve boğuk olan hava da depresif bir moda bürünmemize neden olabilir.

Rahatlıkla 4, 5 kilo almamak işten bile değil! Bu dönemde biraz kafaları çalıştırıp, vücudumuzun verdiği sinyallere akıllıca yanıtlar vererek hem kilo almadan hem de sağlıklı bir şekilde bir kış mevsimini uğurlayabiliriz. İşte size dikkat etmeniz gereken bir kaç madde:

egzersiz

Mevsime Uygun Yetişen Sebze Ve Meyveyi Tüketmek:

Aslında kış sebzelerini çoğu insan sevmez. Brokoli, karnabahar, lahana, kereviz, enginar, turp, pazı, pırasa bu mevsimde baş tacı edilmesi gereken fakat çok da tüketilmeyen sebzelerdir. Kivi, ayva, nar, portakal, mandalina, greyfurt gibi kış meyveleri ise tüketim konusunda sebzelere nazaran sorun olmuyor.

Bu sayede vücudun ihtiyacı olan antioksidanlar; A, C, E vitaminleri, depresyon ve yorgunluğu önlemek için B kompleks vitaminleri, magnezyum, kalsiyum, potasyum gibi kemik-kas gelişimini destekleyici mineralleri vücut rahatlıkla elde etmiş olur.

Vücut Isısını Aşırı Kalori Tüketmeden De Dengede Tutmak:

Kışın salep, boza, sıcak çikolata vb. içeceklere ister istemez yöneliriz. Çünkü aşırı soğuklara karşı vücut kolayca ısı enerjisine dönüşebilen bol kalorili ve karbonhidratlı yiyecek ve içeceklere yönelir. Bu sayede beden normal sıcaklığına ulaşır fakat hareket azlığı, tv karşısında geçen sürenin artması ve sürekli bir şeyler yeme isteği ile fazla kalorinin yağa dönüştürülerek depolanması kilo artışını da beraberinde getirir.

Bunun için yapılması gereken, adaçayı, ıhlamur, kuşburnu gibi kış çaylarını şekersiz tüketerek kalori alımını azaltmak, salep içilecekse haftada birkaç gün az şekerli içimine dikkat etmek ve öğünlerde karbonhidrat miktarına dikkat ederek aşırıya kaçmamak, protein yağ ve karbonhidrat kaynaklarını birlikte tüketerek uzun süre tokluk sağlamaktır. Ayrıca artan tatlı isteğini de haftada bir iki gün akşamdan önceki öğünlerde ve hareketli olunan bir zamanda sütlü tatlı tercihiyle karşılamak akıllıca bir seçim olacaktır.

Kışı Kilo Almadan Geçirmek İçin Tavsiyeler : Severek Yapılan Sporu Devam Ettirmek:

Unutmayın hareket ettikçe kendinizi daha dinç ve daha mutlu hissedeceksiniz. Haftada en az üç gün 45-50 dk sevilen bir egzersiz türü yapmak kışın yaşanabilecek stresle başa çıkmaya da yardımcı olacaktır. Haydi bu kış kilo almadan yaza girmek için kendimize bir söz verelim…

Daha fazla yemek tariflerimiz için buraya tıklayınız

Google Play ücretsiz indir : Form Assist

App Store ücretsiz indir : Form Assist

Dyt. Berrin Kolsuzoğlu

Form Assist Diyetisyeni