Geçirgen (Sızdıran) Bağırsak Tedavisi İçin Takip Edilmesi Gereken 4 Adım - Form Assist

Geçirgen (Sızdıran) Bağırsak Tedavisi İçin Takip Edilmesi Gereken 4 Adım

Leaky gut olarak da bilinen ‘Sızdıran Bağırsak’, bağırsaktan kana geçmemesi gereken maddelerin, kana geçmesi olarak basitçe tanımlanabilir. Bağırsak bütünlüğünün bozulmasından kaynaklı bu hastalık için öncelikli amaç bağırsak bütünlüğünü korumaktır.

Bağırsağınızı İyileştirin: Doktorunuza danışarak gerekli vitamin ve mineral desteğini aldığınızdan emin olun. Bunlar; omega-3 yağ asiti, quersetin, magnezyum, B12 vitamini olarak planlanabilir.

Bağırsaklarınızı Dengeleyin: Kalitesinden ve içeriğinden emin olduğuz bir probiyotik desteği alın. İçerisindeki bakteri sayısından, vücutta çözündüğü yere kadar dikkat edilmesi gereken probiyotikler için eczacınıza ve doktorunuza danışın. En az 6 ay düzenli kullanmanız gereken probiyotiklerin beslenmesi içinse prebiyotik besin tüketiminize dikkat edin. 

Beslenmenizi Değiştirin: Beslenme düzeninizi yeniden düzenleyin ve bir diyetisyene danışın. Kemik suları, probiyotik özellikli fermente sebzeler, hindistan cevizi ve ürünleri, sebzeler, zencefil ve zerdeçal tüketmeye özen gösterin.

Bazı Besinleri Tüketmeyin: İşlenmiş gıdaları, katkı maddelerini, monosodyum glutamat içeren besinleri, rafine şekeri, tatlandırıcıları tüketmeyin ve olabildiğince uzak durun.

Bonus: Stres ile baş etmeyi öğrenin. Gerekirse bir uzmandan yardım alın.

Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM

Form Assist Diyetisyeni