Gainer, Arjinin Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gainer, Arjinin Nedir? Faydalar Nelerdir?

Gainer ve Arjinin

Gainer’ lar (kilo aldırıcılar), içerisindeki karbonhidratlar ve proteinler amaca yönelik miktarlarda bulunan yüksek kalorili toz halinde alınan ürünlerdir. Gainer’ ların kullanım amaçları istediği düzeyde kilo-kalori alamayan bireylere kalori desteği sağlamaktır. Gainer’lar tipik protein takviyelerinden farklı olarak, sadece protein açısından zengin değil, aynı zamanda karbonhidratlar bakımından da zengindir.

diyet

Spor yapan bir bireyseniz ve iştahsızlık, kilo almada sorunlar yaşıyorsanız gainer ürünleri tercih edebilirsiniz. Spor yapmayan bireyler için kilo alımı için doğal besinleri tercih etmelisiniz. Arjinin veya L-arginin 20 aminoasit türünden biridir. Genellikle yarı esansiyel aminoasit olarak kabul edilmektedir. Yani vücut kendi üretemez , yeterli alabilmek için besin desteğine ihtiyaç vardır anlamına gelir. Arjinin Nitrik oksit sentezlenmesini sağlar. Nitrik oksit kan damarlarının gevşemesi ve genişlemesine yardımcı olur ve bu da kan akışının düzenlenmesini destekler.

Dengeli bir diyette Arjinin düzeyleri yeterli olur ancak özellikle kalp-damar sağlığı için arjinin yetersizliği takviye ile desteklenmelidir. Arjinin içeriği yüksek besinler kırmızı et, tavuk eti, balık, yağlı tohumlar, fasulye, yeşil yapraklı sebzeler ve bazı meyveler olarak yer almaktadır. Aynı zamanda arjinin yüksek tansiyon ve cinsel hastalıkların tedavisinde (kısırlık) de önemlidir. Son zamanlarda ise Arjinini daha popüler hale getiren etkisi yağ yakımını artırması, kas hücrelerine sinyal göndermesi ve büyüme hormonu salgılatmasıdır.

Kas büyümesi ve vücut geliştirmede Nitrik oksit sentezlemesinden – Nitrojen tutmasından ötürü etkisi olduğu düşünülmektedir. Ancak kullanımı doktor kontrolünde olmalı ve dozu bireye göre ayarlanmalıdır. Her yüksek dozun zararlı olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Daha fazla yemek tariflerimiz için buraya tıklayınız

Google Play ücretsiz indir : Form Assist

App Store ücretsiz indir : Form Assist

Dyt. Kerime Bade Turan 

Form Assist Diyetisyeni