Bitkisel Protein Kaynakları: Toparlanma Sürecinde Yardımcı

Bitkisel besinlerle protein ihtiyacımızı karşılayabilir miyiz? Özellikle et tüketiminin arttığı kurban bayramının sonrasında bitkisel beslenmeye ağırlık vermek dengelemeye yardımcı olacaktır. Bitkisel protein kaynaklarına ulaşmak hiç de zor değil. Gün içinde hali hazırda zaten tükettiğimiz besinler bizler için kurtarıcı.. Bu besinlerin neler olduğuna bir göz atalım.
  • Kuru fasulyeler: 
1 su bardağı fasulyede ortalama 15 gram protein bulunuyor ve posa, folat, demir, magnezyum, potasyum ve manganez içeriyor.
Humusla beraber, salsa sos ile birlikte, salatalara ekleyerek ve pirincin yanında tüketebilirsin.
  • Chia Tohumu: 
25 gram chia tohumu yaklaşık 4 gram protein içeriyor ve kalsiyum, fosfor, posa ve manganezden zengin. Pudinglerle, bir gece önceden hazırlanmış yulaflarla, smoothielerle tüketebilir, salatana veya çorbana ekleyebilirsin.
  • Haşhaş Tohumu: 
25 gram haşhaş tohumu yaklaşık 9 gram protein içeriyor. Çinko ve magnezyumdan zengin bir tohum. Smoothielere koyarak, salata ve çorbalara ekleyerek tüketebilirsin.
  • Mercimek: 
1 su bardağı mercimek ortalama 18 gram protein içeriyor. Tiamin, demir, fosfor, manganez, posa ve folatın iyi bir kaynağı.. Salata olarak, vegan burger olarak, köfte olarak, sos ve çorba olarak, kuru baklagil yemeği olarak tüketebilirsin.
  • Kuruyemişler: 
25 gramında yaklaşık 6 gram protein içeren kuruyemişler bakır ve manganezden zengindir. Fındık veya fıstık ezmesi gibi ezme şeklinde, günde 1 avuç çiğ olacak şekilde veya un şeklinde tüketebilirsin.
  • Kinoa: 

1 su bardağı kinoa 8 gram protein içermesinin yanı sıra magnezyum, fosfor, manganez açısından zengindir. Tıpkı yulaf gibi tüketebilir, pirinç gibi pişirebilir, köfte yapabilirsin.
 
Günlük beslenmene bu besinleri ekleyerek bitkisel besinlerden  karşılayabilir, toparlanma sürecini sağlıklı geçirebilirsin. Ayrıntılı toparlanma programı için bana formassist’ten ulaşmayı unutma :)
 
Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM

Form Assist Diyetisyeni

En Çok Okunanlar

Bölgesel Zayıflama ve Akdeniz Diyeti
Bölgesel Zayıflama ve Akdeniz Diyeti
Google’a bölgesel zayıflama yazıp arattığım anda karşıma çıkan ilk sayfaların neredeyse tamamı ‘REKLAM’lı sayfalar… Ç...
Daha fazla
Detoks ile Vücudunuzdaki Toksinlerden Arınma Zamanı
Detoks ile Vücudunuzdaki Toksinlerden Arınma Zamanı
Detoks ile vücudunuzdaki toksinlerden arınma zamanı geldi. Detoks son yıllarda tanıştığımız bir kavram olarak karşımı...
Daha fazla
Şekeri Bırakmak İçin Tüyolar
Şekeri Bırakmak İçin Tüyolar
21 günde şekeri bırakın, şekeri bırakma yolları, şekersiz hayat gibi konu başlıklarını her gün görüyoruz. Başardım, b...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın