3-6 Yaş Arası Çocukların Günlük Alması Gereken Besin Miktarı

Çocuklarımızın en güzel şekilde beslenmeleri için çok fazla çaba sarf ediyoruz. Bazen onlara kıyamıyor abur cubur tüketimini artırmalarına izin veriyor bazen ise yetersiz beslenmelerinden endişe duyuyoruz. Bu yazıda çok basit şekilde bir günde çocuklarımızın alması gereken besin miktarlarını size aktaracağım.

 

  1. 4-6 tatlı kaşığı kadar yağ tüketmeliler. Yemeklere eklediğiniz ve ekstra verdiğiniz ürünlerdeki yağ miktarı bu yüzden çok önemli.
  2. 1-2 su bardağı süt, 1 kase yoğurt, 30 gram kadar az tuzlu peynir tüketmeliler. Böylece süt grubundan almaları gereken besin ögesini almış olacaklar.
  3. 1-2 kez mutlaka sebze yemeli. Sebzeleri çocuğunuzun sevdiği şekilde hazırlayabilir, renkleriyle onlara oyun havası yaratabilirsiniz.
  4. Şeker miktarı 1-2 yemek kaşığını geçmemeli ve bunun içerisinde reçel, bal, pekmez de yer almalıdır. Mümkünse hiç tüketmemeli
  5. 60 gram yani 2 köfte kadar et/tavuk/ve balık tüketmeli
  6. 1 adet yumurta mutlaka çocuğunuzun beslenmesinde yer almalı
  7. 2 porsiyon meyve mutlaka çocuğunuz tüketmeli. Eğer meyveyi sevmiyorsa yerine sebze yedirmeyi deneyin.
  8. 4-6 dilim kadar ekmek tüketebilir bu yaş aralığında çocuklar. Bu ekmek miktarı içerisinde pilav, makarna, bulgur olmalıdır.

Genel olarak verdiğim bu bilgiler unutmayın ki her çocuk için farklılık göstermektedir. Yetişkin bireyler gibi onlarında bir birey olduğunu ve beslenmelerinin eşsiz olduğunu kabul ederek onu zorlamak yerine ona uygun bir beslenme planını mümkünse bir uzman ile oluşturmalısınız. 

Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM

En Çok Okunanlar

Ramazanda Kabızlığı Giderebilmek İçin 5 Önlem
Ramazanda Kabızlığı Giderebilmek İçin 5 Önlem
Ramazanda kabızlığı giderebilmek için 5 önlem öneriyoruz. Oruç tutarken bizi zorlayan sorunların başında kabızlık gel...
Daha fazla
Magnezyumdan Zengin 10 Besin
Magnezyumdan Zengin 10 Besin
Yemeklerden besin alırken magnezyumdan zengin 10 besin olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyor iseniz bir göz atın derim....
Daha fazla
Koronavirüsüne Karşı Bağışıklığımızı Destekleyen Beslenme Önerileri
Koronavirüsüne Karşı Bağışıklığımızı Destekleyen Beslenme Önerileri
Koronavirüsler insanların hayatlarında en az bir kez karşılaştıkları virüslerdendir. İnsanlarda görülen korona virüsl...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın