Zerdeçal Çayı Tarifi

Zerdeçal Çay Tarifi

İçinde bulunan curcumin maddesi metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına yardımcı olur. Kolesterol, diyabet gibi obeziteye yol açan hastalıkların tedavisinde de yardımcı olan baharat; kilo kontrolü, sağlıklı beslenmede olmazsa olmazdır. Birçok yiyecekte kullanabileceğimiz zerdeçalı çay olarak da tüketebilir, içeceklerimizin içine de katabiliriz.

Beslenmede oldukça çeşitlendirilebilecek olan zerdeçalı hangi yiyecek ve içeceklerde kullanmanız gerektiği hakkında çeşitli bilgiler vermek istedik. Zerdeçal çayı ile başlamak gerekirse hafif içimli, iyi bir antioksidan ve ödem atıcı bir çaya kim hayır der ki? Öyleyse bu enfes çayın nasıl hazırlanacağını hemen söyleyelim.

form-assist-kapsamli-kisisel-diyetisyen-hizmeti

Zerdeçal Çayı

Eğer kök halindeki zerdeçaldan çay demlemek istiyorsanız, zerdeçal köklerini mutfağınızdaki araç ve gereçlerle toz haline getirebilir ya da rendeleyerek kullanabilirsiniz. Ancak bu işlem biraz zahmetli olacağı için toz zerdeçal kullanmak daha pratik bir yoldur. Zerdeçal çayını sade olarak hazırlayabileceğiniz gibi çeşitli meyve ve bitkileri de kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca çayınızı servis etmeden önce dilerseniz bal ile tatlandırabilir hem lezzetini hem de besleyici değerini artırabilirsiniz.Rengi, tadı ve birçok yararlı özelliği ile öne çıkan zerdeçal çayı, gün içinde bir fincan içilebilir. Zerdeçal çayının olumlu etkilerinden faydalanmak için genellikle sabah kahvaltısıyla birlikte içilmesi önerilir.

 

diyet

Zerdeçal Çayı Malzemeler

  • Bir çay kaşığı toz zerdeçal
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • Sıcak su
  • limon

Sağlıklı yemek tariflerimiz için buraya tıklayınız

Google Play ücretsiz indir : Form Assist

App Store ücretsiz indir : Form Assist

Meltem Pınar Yıldırım

Uzman Diyetisyen