Patates Cipsi Tarifi, Nasıl Yapılır?

Patates Cipsi Tarifi, Nasıl Yapılır?

Patates Cipsi

Patates Cipsi tarifi vereceğimiz bu yazımızda, öncelikle patatesin faydalarından biraz bahsedelim. Çocukların bayıldığı ama geriye kalan neredeyse herkesin severek yediği patates cipsi yıllardır bildiğimiz kızartma usulü ile yapılınca pek sağlıklı olmayabiliyor. Tavada ya da derin kaplı bir tencerede kızartılan bu patatesler bulunduğu yağı komple içine çekerek yenildiği zaman insan vücudunu etkileyen faktörleri göstermektedir.

egzersiz

Kilo alımı, ciltte yağlanma, sivilce ve akne oluşumu, saç derisinde yağlanma gibi etkileri sıkça görülen cipsi inanılmaz tadı ve yiyim kolaylığı ile herkesin canının da çektiği bir yiyecektir. Durum böyle olunca eğer sağlığınıza dikkat ediyor ve zayıflamak için diyette bulunuyorsanız canınız patates cipsi çektiğinde ne yapmalısınız?

Size aşağıda verdiğimiz tarif ile diyetinize ihanet etmeden sağlığınızı etkilemeden patates cipsi isteğinizi giderebilirsiniz. cipsi hazırlarken ve yerken dikkat etmeniz gereken bir iki hususa değinecek olursak fazla yağlı olmamasına dikkat edin. Yine aynı şekilde çok tuzlu olmaması da önemli bir ayrıntıdır. Bunun dışında bir porsiyondan fazlasını yemekte vücuda zarar vermektedir. Bu konulara dikkat ettiğiniz sürece aşağıda verilen tarifle yemek çok zararlı bir etki göstermeyecektir.

Patates Cipsinin Kullanım Alanları

Patates cipsinin çeşitleri olduğu gibi kullanım alanları da farklılık göstermektedir. Patates cipslerinin bildiğimiz iki yaygın kullanım biçimi vardır. Birincisi kahvaltılık öğünlerde, köftenin yanında ya da pizza, hamburger tarzı hazır hızlı yiyeceklerle olan kullanımıdır. İkincisi ise marketlerde veya evlerde hazırlamış olduğumuz cips tarzı kullanımıdır.

Bu tarz kullanım dikkat edilmediği zaman çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir. En uygun olanı evde kendinizin hazırlamasıdır. Marketten hazır patates cipsi almak yerine evde aynı işlemleri uygulayarak sağlıklı cipslerinizi elde edebilirsiniz. İkinci kullanım için aşağıda uzmanımızın verdiği diyet patates cips tarifini hazırlayabilirsiniz.

Patates Cipsi Tarifi ve Malzemeleri

  • 1 orta boy patatesi soyduktan suda bekletin.
  • İnce halkalar şeklinde kesin ve tuzlayarak dilediğiniz baharatlarla karıştırın.
  • Tost makinesine yağlı kağıt serin ve patatesleri basın.
  • Yanına iki yemek kaşığı yoğurt ile dip sos tercih edebilirsiniz.
  • Tatlı patates ile deneyebilirsiniz. Seveceğinize eminiz!
  • 1 kişilik bu tarif yaklaşık 110 kalori :)

Daha fazla yemek tariflerimiz için buraya tıklayınız

Google Play ücretsiz indir : Form Assist

App Store ücretsiz indir : Form Assist

Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM