Kereviz Cipsi Tarifi, Nasıl Yapılır?

Kereviz Cipsi Tarifi, Nasıl Yapılır?

Kereviz Cipsi Tarifi, Nasıl Yapılır?

Kereviz Cipsi tarifi vereceğimiz bu yazımızda, öncelikle kerevizin faydalarından biraz bahsedelim. Anavatanı batı ve kuzey Avrupa sahilleri olan, maydanoz familyasından olan kereviz, şifalı yanı ve yenilebilir olması ile kısa sürede tüm mutfaklara girmeyi başarmış bir bitkidir.

Kerevizin Faydaları

Kereviz içerisinde yüksek miktarda A, C, E ve K vitaminlerini barındırır. Bunun dışında folik asit bakımından zengin ve B6 deposudur. Manganez, kalsiyum, fosfor gibi mineraller içerdiği için şifa bitkisi olarak kabul edilmektedir. Tüm bu zenginliği hali ile beraberinde birçok fayda getirmektedir. Bu faydaları sıralayacak olursak; ilk olarak kandaki kolesterol düzenleyici etkiye sahip onlarca bitkiden biridir.

egzersiz

İçerdiği değerler sayesinde kişinin sinir hormonlarını dizginleyerek sakin bir yapıda kalmasını sağlamaktadır. Tansiyon ilacı kullanan hastalar için önerilen bu bitki, tansiyon ilacının gösterdiği yan etkileri absorbe ederek düzenleyici ve dengeleyici bir etkiye sahiptir. Bir diğer faydası ise iltihaplanmaya karşı koruma sağladığıdır. Kereviz anti oksidan bakımından oldukça zengindir.

Sahil bölgelerinde yetişmesi, deniz suyunu köklerine çok çekmesi ile oluşan tuzlu su yapısını kendi bünyesinde hapsetmesi, kronik hastalıklardan, romatoid artrid, kanser astım, akne gibi sağlık problemlerinden uzak tutarak sağlığınızı korumaya yardımcı olmaktadır. Diyabet hastaları, adet sancısı çekenler, cildini güzelleştirmek isteyenler derken uzayan bir liste içerisinde neredeyse herkesin yemesi gereken bir besin olarak karşımıza çıkıyor.

Gelişim çağındaki çocuklarımız için de oldukça yararlı olan bu besin ne yazık ki görüntüsü ve tadından dolayı çocuklarımız tarafından pek tercih edilmezler. Bu tür durumlarda kerevizi çocuklarımızın seveceği bir forma sokarak ilgilerini çekebiliriz ve kereviz yemelerini sağlayabiliriz. Bunun için en uygun şey, çocukların da çok sevdiği cips ile kerevizi birleştirmek olacaktır. Aşağıda verdiğimiz tarifte kereviz ile cips yaparak çocuklarınızın ilgisini çekerek kereviz yemelerini sağlamak olacak. Çocuklara kereviz yedirmenin daha kolay yolu yok! İşte kereviz cipsi;

Kereviz Cipsi Tarifi ve Yapılışı

  • Kerevizleri parmak patates şeklinde doğrayın.
  • Çocuğunuzun sevdiği baharatları ekleyin ama sarımsak ve tuz olmazsa olmaz.
  • Çok az bir zeytinyağı ile karıştırın ve alt üst turbo fırın ayarında 170 derecede pişirin. 20-25 dakika yeterli olacaktır.
  • Yanına dip sos neden olmasın?

Daha fazla yemek tariflerimiz için buraya tıklayınız

Google Play ücretsiz indir : Form Assist

App Store ücretsiz indir : Form Assist

Dyt. Meltem Pınar Yıldırım

Form Assist Diyetisyeni