Karnabahar Mantısı Tarifi, Nasıl Yapılır

Karnabahar Mantısı Tarifi, Nasıl Yapılır

Karnabahar Mantısı

Karnabahar Mantısı tarifi vereceğimiz bu yazımızda, öncelikle karnabaharın faydalarından biraz bahsedelim. Diyet dönemlerinde tam da canınızın mantı çektiği anlarda gerçek mantıyı aratmayacak bir tat :) Hem de oldukça düşük kalorili! Mutlaka denemelisiniz. Mantı sürekli aradığımız ve herkesin tadını oldukça fazla sevdiği yiyeceklerin başında gelir.

egzersiz

Lakin mantı güzel olduğu kadar kendi içerisinde diyeti etkileyen yönleri de bulunmaktadır. Misal un ve buğday yüklü olması yoğun karbonhidrat yüklenimi sağlar. Bu da kişinin sağlığında olumsuz etkilere yol açabilir. Ayrıca üzerine kullandığımız yoğurtlu soslar içerisinde çeşitli yağları bulunduruyor. Bu da kilo almayı etkileyen faktörlerden biridir.

Peki bu kadar çok sevdiğimiz mantı için ne yapmalıyız? Tabii ki çözüm her yerde olduğu gibi yine karnabahar sebzesinde bitiyor. Karnabahar, yaygın kullanımı her yemeğe uygunluğu, sağlıklı etkisi ile birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Karnabahar mantısı özel günlerinizde, altın günlerinde, misafirlerinizin geldiği günlerde ya da sabah öğünü hariç diğer öğünlerde kolaylıkla hazırlayıp tüketebileceğiniz yiyecekler arasında geliyor.

10 dakikadan kısa sürede hazırlanması ve kolayca servis edilebilmesinin yanı sıra karnabahar sebzesinin sağlıklı yönlerinin de işin içine girmesiyle diyetinizi bozmadan gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Bunun için aşağıda tarifini verdiğimiz karnabahar mantısı tarifini hazırlamak ve gönül rahatlığı ile tüketmek olacaktır. Karnabahar mantısını servis ederken hazırlanmış sosunuzu karnabaharın üzerinde gezdirerek farklı bir görüntü elde edebilirsiniz. Hem görünüş hem tat hem de yarar açısından muhteşem üçlemeyi tamamlayarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Karnabahar Mantısı Tarifi ve Malzemeleri

  • Yarım kilo haşlanmış karnabahar
  • 1 kâse sarımsaklı yoğurt

Salçalı Sos Tarifi ve Malzemeleri

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 tatlı kaşığı salça
  • 3-4 yemek kaşığı yağsız kıyma
  • Baharatlar
  • Servis tabağına karnabaharları alın, üzerine sarımsaklı yoğurdu, onun üzerine de kıymalı sosu ekleyin. 
  • Afiyetle tüketin

Daha fazla yemek tariflerimiz için buraya tıklayınız

Google Play ücretsiz indir : Form Assist

App Store ücretsiz indir : Form Assist

Dyt. Berrin Kolsuzoğlu

Form Assist Diyetisyeni