Antioksidan Deposu Smoothie Tarifi, Nasıl Yapılır?

Antioksidan

Güne mükemmel başlangıç yapman için adı üstünde: antioksidan ile başlayabilirsin. Neden mi? Diyelim ki gün başladı ancak sen kendini yorgun ve halsiz hissediyorsun ve yataktan çıkmak istemiyorsun. Ancak seni bekleyen bir gün başladı ve bugünü bir daha elde edemeyeceksin.

O yüzden bu yorgunluğu üzerinden atman gerekecek. Seni bekleyen doğaya, güne sırtını dönmemen gerekiyor. Unuttun mu? Her anın çok değerli. Uyuduğun, gezdiğin, yemek yediğin, sevdiğin, yürüdüğün, konuştuğun, güldüğün her an çok değerli. Senin için değerli olmasa bile yaşadığın dünya için çok değerli.

Haydi o halde, kalkıyoruz ve nereye mi gidiyoruz? önce bir mutfağa uğrayalım. Çünkü kendimize gelmemiz gerekiyor. Kendimize güne iyi başlamamızı sağlayacak bir  içecek hazırlayacağız. Daha önceden de belirttiğimiz gibi adı üstünde: antioksidan yapacağız.

Öyle ki sadece bizi uyandırmayacak, aynı zamanda güne zinde başlamamızı sağlayacaktır. İçerisindeki yeşil çay potasyum ve florür bakımından oldukça zengindir. Bunun dışında içine koyduğumuz yaban mersini  C, A ve E vitamini, potasyum, demir, folik asit bulundurmakta ve lif kaynağı olmaktadır.

Ayrıca yaban mersini yerine böğürtlen koymak isteyenler için A, C ve K vitamini, bakır, magnezyum minerali ve lif oranı oldukça yüksek br meyve olmaktadır. Yaban mersini ve böğürtlen antioksidan açısından oldukça zengin meyveler olmaktadır.

İçerisine eklediğimiz soya sütü ise protein, B grubu vitaminleri, folik asit, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko ve lif bakımından oldukça zengindir. Ancak talebinize göre dilerseniz soya sütü yerine farklı bir süt çeşidini de tercih edebilirsiniz. Ve karşımızda tadı lezzetli mi lezzetli, antioksidan deposu bir smoothie. Sanıyorum ki sizler de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Antioksidan Deposu Smoothie Tarifi

  • 3 yemek kaşığı su
  • 1 su bardağı yeşil çay
  • 1,5 su bardağı yaban mersini veya böğürtlen
  • 1/2 orta boy muz
  • 3/4 su bardağı soya sütü (dilediğin sütü tercih edebilirsin)

Antioksidan Deposu Smoothie Yapılışı

  • Tüm malzemeleri soğuk halde blendera ekleyin ve karıştırın.
  • Sabah uyandın ve kendini biraz halsiz, gün içinde biraz yorgun hissettiysen.
  • Dikkat antioksidana ihtiyacın olabilir.
  • Smoothie tüketmek istiyorsan bu tarifi tercih etmende fayda var.
  • Afiyet olsun  

Dyt. Meltem Pınar Yıldırım

Form Assist Diyetisyeni

En Çok Okunanlar

Biscuit Ekmek Tarifi, Nasıl Yapılır?
Biscuit Ekmek Tarifi, Nasıl Yapılır?
Hani o fast food zincirlerinde bayılarak yediğimiz o ekmekler var ya işte onlardan gizli gizli yemek yerine doğru tar...
Daha fazla
Tok Tutma Garantili Çorba Tarifi, Nasıl Yapılır?
Tok Tutma Garantili Çorba Tarifi, Nasıl Yapılır?
Yeşil mercimek içeren bu lezzetli çorba bol posa deposu! Kabızlık şikayeti çekenler için de çok uygun. Kalorisinin yü...
Daha fazla
Kıymalı Brüksel Lahanası Tarifi, Nasıl Yapılır?
Kıymalı Brüksel Lahanası Tarifi, Nasıl Yapılır?
Ekim ayına girmişken ekim ayının sebzelerinden brüksel lahanası ile tarif vermeden olmaz. Sevmeyeni çoğunlukta olan b...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın