Nordic Diyeti Nedir? Nasıl uygulanır?

Nordic Diyeti Nedir? Nasıl uygulanır?
Son yıllarda İskandinav ülkelerinde (Danimarka, İsveç ve Norveç İskandinav ülkeleridir. Bu ülkeler ile beraber Finlandiya, İzlanda, Faroe Adaları, Åland Adaları ve Grönland) uygulanan ve hale gelişen bir beslenme tarzıdır. Amacı yerel besinleri destekleyerek sağlıklı, gastronomik özelliklerin ön planda tutulduğu, uygulanabilir bir beslenme tarzı sürdürmektir. Böylece kilo kontrolü sağlarken mental ve fiziksel olarak da performansın artması hedeflenmektedir. Nordic diyetinin temel taşlarından biri bölgenin kültürünü yansıtıyor olmasıdır. Yerel besinlerle besin ögesi kaybı minimumda tutulmaktadır. Serbest halde yetişen bitkiler, patates, baklagiller, balık, kuruyemişler ve kabuklu deniz ürünleri Nordic Diyetinin önemli elemanlarıdır.
Nordic diyetinde sebzelerden gelen kalori fazla, etlerden gelen kalori daha düşük olmalıdır. Hayvansal besinler sınırlıdır ve çoğu deniz ürünleridir. Yabani ve doğal sebze meyve çeşitliği ile günlük olarak alınması gereken besin ögesi kombinasyonları sağlanmaktadır.
 
Nordic Diyetinde yer alan besinler:
  1. Meyve ve sebzeler
Dağ çileği, yaban mersini, kızılcık meyvesi, mürver ağacı meyvesi, kırmızı ve siyah kuş üzümü en çok tüketilen meyvelerdendir. Bu meyveler taze veya pişmiş olarak ara/ana öğünlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Nordic Diyetinde havuç, turp, kereviz, sarımsak ve soğan gibi kök sebzeler de günlük olarak tüketilmektedir.
  1. Patates ve diğer sebzeler
Patates ve yabani olarak yetişen diğer sebzeler günlük tüketimin bir parçasıdırlar. Yabani mantarlar, yabani otlar zirai ilaç kalıntısı olmadığı için tüketilmektedirler.
  1. Et
Doğada serbest halde gezen ve beslenen hayvanların eti tüketilmektedir. Genellikle avcılık ile elde edilen etler tüketilirken (geyik vb.) işlenmiş etler tüketilmemektedir.
  1. Süt ve Süt ürünleri
Süt ve süt ürünleri az yağlı olacak olacak şekilde en fazla 2,5 su bardağı kadar önerilmektedir.
  1. Tahıllar ve baklagiller
Karbonhidrat kaynağı olan tahıllar ve baklagiller sıklıkla tüketilmesi gereken besinler arasındadır.
  1. Balık
İskandinav ülkelerin özelliği denizle çevrili olmaları ve sıklıkla deniz ürünü tüketiyor olmalarıdır. Bölgeye göre en çok tercih edilen balık değişmektedir.
  1. Yağ
Kanola yağı en çok kullanılan yağdır. Bölgede üretilmektedir.
 
  1. Yağlı Tohumlar
Sağlıklı yağ kaynağı olan yağlı tohumlar günlük 30 g kadar alınmalıdır.
 
Uzm. Dyt. Meltem Pınar Yıldırım
Form Assist Diyetisyeni