Sağlıklı Bir Ramazan Geçirmenin 7 Adımı

Sağlıklı Ramazan Geçirmenin 7 Adımı

Sağlıklı ramazan ayı geçirmek istesek de her zaman olduğu gibi aklımızı çelen şüphesiz sıcacık Ramazan pidesi, güllaç, iftariyelikler, masayı donatan çeşit çeşit yemekler ve kalabalık iftar sofraları oluyor. Hem ruhu hem de bedeni tüm senenin ağırlığından kurtarmak ve biraz olsun hafiflemek elimizdeyken, bu dönemde yapılan pek çok hata vücudu ve organları daha çok yorarak çeşitli rahatsızlıklara da davetiye çıkarıyor.

Özellikle yaz aylarına denk gelen Ramazan’da sıcak havanın etkisiyle ve 16-17 saatlik uzun bir süreçte aç susuz kalmak bünyeyi fazlaca zorluyor. Bu duruma iftarda mideye ani surette yüklenmek de eklenince sindirimden sisteminden kalp problemlerine kadar birçok organın zarar görmesine yol açabiliyor.

Peki, Ramazan ayında nelere dikkat edersek daha sağlıklı ve zinde bir şekilde bu ayı geçirebilir, aynı zamanda kilo almaktan da kurtulabiliriz? İşte sağlıklı bir Ramazan geçirmenin 7 adımı…

1.Sağlıklı Ramazan ‘ın Anahtarı: Yeterli Su ve Sıvı Al

FORM ASSIST İLE SAĞLIKLA FORMA GİRİN

Kısa bir süre için bu avantajlı paketi kaçırmayın. 159TL yerine 99 TL'ye, kapıda ödeme kolaylığı ile...Sıcak havalarda oruç tutulmasıyla suyun önemi iki kat daha artar. Çünkü sıcaklıkla birlikte vücut sıvısı hızlı bir şekilde azalır. Bu durum gün boyu dışardan sıvı alımıyla dengelenemediği için dehidratasyona neden olarak fiziksel ve bilişsel aksaklıkların yanında ileri boyutlarda ani ölümlere de neden olabilir. Bu sebeple yapman gereken orucu 1-2 bardak normal sıcaklıktaki suyla açmak ve imsak vaktine kadar en az 2,5 litre su ve sıvı alımı ile vücudun ihtiyacı olan sıvıyı yerine koymak.

2.Sağlıklı Ramazan Geçirebilmek İçin İftarda Temkinli Davran

Uzun süre boş kalan midenin senden isteyeceği en son şey onu bir anda tıka basa doldurman! Bu şekilde bir alışkanlık hazmı zorlaştırarak sindirim problemlerini ve kabızlığı da beraberinde getirir. Öncelikle biraz sakin ol ve temkinli davran. Masadaki her şeyi bir anda yemek zorunda değilsin. Yapman gereken iftar öğününü ikiye bölmek; yani su, hurma, küçük bir kase çorba, bir iki dilim ekmek ve yoğurdunu ilk bölümde yedikten sonra mümkünse 15-20 dakikalık bir moladan sonra hafif bir protein ve sebze içeren bir ana yemeğe geçiş yapabilirsin.

3.Sağlıklı Ramazanın Sürprizi: Tatlı ve Meyveyi Ara Öğüne Sakla

Ramazanda yemekle birlikte tatlı ve meyve yemek yapılan en büyük hatalardan biri. Özellikle glisemik indeksi yüksek olan meyveler ve hamurlu, şerbetli tatlılar gün boyu düşük olan kan şekerinin ani yükselmesine neden olur. Bu durumda zaten enerjiden yoksun kalan vücudun ilk yapacağı işlem vücuttaki yağ depolarını doldurmak olacaktır.

4.Sağlıklı Ramazan İçin Sodyum Dengesi Önemli 

Ramazan’da mineral kayıpları da oldukça ciddi bir durumdur. Suyu tek seferde büyük hacimlerde içmek su ve sodyum dengesini bozar. İhtiyacın olan sıvı miktarını öğünlere yaymak akıllıca bir hareket olacaktır. Ayrıca çok susamamak için ‘0’ tuzla beslenmek de yapılan hatalardan biri. Sağlıklı ramazan ayı geçirebilmek amacıyla sodyum kayıplarını önlemek için günde 1-2 şise mineralli maden sularından, kefir ve ayran gibi içeceklerden faydalanabilirsin.

5.Sahura Kalk

Uzun açlık süresini bir de sahur yapmayarak uzatmamalısın. Gün boyu dengeli kan şekeri için sahur öğünü ve sahurda ne yediğin önemli. Genel olarak sahuru kahvaltı şeklinde nitelendirebilirsin. Aşırı yağlı, tuzlu, şekerli besinlerden uzak durarak, süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum içerikli besinleri, tam taneli tahıl ürünlerini, yumurta gibi tok tutacak protein alternatiflerini, 1-2 porsiyon çiğ sebze ve meyveyi tüketerek oldukça sağlıklı ve dengeli bir öğün yapmak senin elinde.

6.Sağlık Ramazan Geçirmek İçin Kaliteli Uykudan Vazgeçme

Gece 23.00 ve 02.00 arasında vücudumuz için en önemli hormonların uykuyla birlikte çalıştıklarını biliyoruz. Bu ayda mümkünse sahura kadar iki saatlik bir uyku bile metabolizma için önemli olacaktır.

7.Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Egzersiz Şart!

Ramazan’da uzun süre açlıkla beraber metabolizma yavaşlar. Normalde alınması gerekenden daha az enerji alındığını düşünen vücut eldeki kaynakları depo ederek kendince bir koruma kalkanı oluşturur. Bu yüzden de Ramazan ayında “yediklerime dikkat etmeme rağmen birkaç kilo aldım” lafını çok duyarız. Bu durumun üstesinden gelmek için doğru beslenmenin yanında iftardan 1,5-2 saat sonra hafif tempolu yürüyüş ve egzersizler metabolizmanın canlanmasını ve kilo artışını önlemek için etkili.

Ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte daha sağlıklı, hafif ve bereketli nice Ramazanlara…

Ramazan’da sana özel sağlıklı beslenme ve egzersiz programı istersen diyetisyen ve antrenörünle buradan iletişime geçebilirsin.

Bir önceki yazımıza https://formassist.net/diyet-yapmanin-12-altin-kurali/  linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

1
Selam,
Sana nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by