Reflü ve Beslenme Tedavisi

Reflü ve Beslenme Tedavisi

Gastroözofagial reflü kısaca mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Normalde yemek yedikten sonra görülen bir olaydır fakat hafif seyrettiği için fark etmeyiz. Bireyin günlük yaşamını olumsuz etkilediği anda hastalık boyutu kazanır.

Görülme sıklığı oldukça yüksek olan bu hastalığı obezite, ileri yaş, hamilelik dönemi ve stresli yaşam gibi durumlar da tetiklemektedir. Özellikle kadınlar erkeklere göre daha duyarlı, daha çok kafaya takan, üzülen varlıklar olduğumuz için reflü kapımızı daha sık çalabilmekte. Bir de Ramazan ayında özellikle sahurda ağır yemeklerle tıka basa mideyi doldurduktan hemen sonra yatağa gidiyorsanız reflü için risk taşıyorsunuz demektir.

Reflü Nasıl Anlaşılır:

Sizi bir gastroenteroloğun kapısını çalmadan önce şunlar bekliyor olacak; mide yanması, ağza yenilen besinlerin kusma olmaksızın geri gelmesi. Bu iki semptomdan biri ya da her ikisi haftada en az 1 kez görülüyorsa reflü tanısı için yeterlidir. Fakat hastalarda hikayede bahsettiğim ek olarak farklı şikayetler de görülebilir.

Reflüde beslenmede nelere dikkat edelim:Kişi normal kiloda değilse mutlaka kilo verip olması gereken kiloya düşmesi gerekiyor.

Azar azar ve sık beslenerek mide asidi uyarımı azaltılmalı, mideyi çok doldurmamak ve uzun süre aç kalmamak önemli. Yemek yerken değil öğün aralarında sıvı alımı yapılmalı.

Çok sıcak veya çok soğuk besinler tüketilmemelidir.

Kafein içeren çay, kahve gibi içecekler mümkün mertebe azaltılmalı.

Sigara mutlaka hayattan çıkartılmalı.

Çikolata, nane, acı baharatlar, çay, kahve, soğan, sarımsak kaymak mayonez tereyağı margarin gibi yağlı besinler, domates, portakal gibi asitli besinler, karbonatlı içecekler reflüyü daha çok tetiklemektedir, uzak durmakta fayda var.

Dyt. Berrin

1
Selam,
Sana nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by