pilates ve lordoz

Pilates ve Lordoz (Bel Çukurluğu)

Karşınızda pilates ve lordoz (bel çukurluğu) ile karşınızdayız ve bildiğiniz üzere lodos beldeki normal çukurluğun artması ile oluşmaktadır.

Pilates Ve Lordoz (Bel Çukurluğu)

Bir duruş bozukluğu olarak bilinen lordoz, beldeki normal çukurluğun artması ile oluşur. Belirgin lordozu olan yetişkinlerde ve çocuklarda, yere sırt üstü uzandıkları takdirde zeminle bel bölgesi arasında gözle görülür bir boşluk oluşur.

Eğer kişi bel boşluğunu kontrol edebiliyor ve zeminle arasındaki mesafeyi kapatabiliyorsa büyük bir risk teşkil etmeyebilir. Ancak kişi çaba göstermesine rağmen boşluk kapanmıyor, bel kıvrımı hareket etmiyorsa tıbbı değerlendirme yapılmalı ve tedavi sürecine başlanmalıdır.

Bel çukurluğu sorunu yaşayanlar genelde karın bölgesinin göbekli görünmesinden şikayetçi olurlar.  Ancak fit ve sağlıklı bir görünüm için sadece beslenme ve egzersiz yeterli değildir. Doğru duruş sağlanmadığı sürece en ideal kiloda bile istediğimiz görüntüde olmayabiliriz.

Aynı zamanda tüm omurga sorunları gibi lordoz da yoğun sırt ve bel ağrısına sebep olmakla beraber yatış pozisyonumuza kadar etki etmekte ve günlük hayatımızı zorlaştırmaktadır.

İdeal duruşta göğüs kafesi dik ve abartısız bir şekilde dışarda, baş önde veya geride olmayacak şekilde, kulaklar omuz hizasında ve bel çukuru naturel olmalıdır.

Hamilelik Sürecinde Pilates ve Lordoz

Kadınlarda hamilelik sürecinde vücut ağırlığının çoğunluğunun önde olması sistemin dengesini bozabilir. Bu sebeple genelde bu dönemde lordoza sıkça rastlanır ve hamilelik sürecinden önce önlem alınmaya başlanılmalıdır. Sürecin rahat ve ağrısız geçmesini yardımcı olmakla beraber, omurgada kalıcı hasarlar oluşmasının önüne geçilmelidir.

Sağlıklı omurga ve sağlıklı bir duruşa sahip olmak için eklemlere ağırlığın eşit dağılması ve  omurgaya baskı olmaması gerekmektedir. Kas yoğunluğunun dengeli bir şekilde arttırılarak eklemlerin ve iskelet sisteminin yükünün hafifletilip korunması bu süreçte çok önemlidir.

Omurga problemleri günlük yaşantımızda bizim için için hayatı zorlaştıracak seviyeye gelmeden önce önlem almalı, profesyonel destek ile egzersiz çalışmaları yapılmalı ve mutlaka süreçte istikrar sağlanmalıdır.

Kişisel Egzersiz Koçu
Pelin İpekören

Vücudunu ve sağlıklı yaşamayı sevdiren, kendini daha iyi ve zinde hissetmeni sağlayacak güzel bir sürece başlamaya hazır mısın? 🙂 Bedenini sev ve onu koru.

Bu ve bunun gibi bilgilerinden haberdar olmak ve ücretsiz egzersiz videolarına ulaşmak için FormAssist uygulamasını indir. Güncel tüyoları kaçırma. 🙂

https://formassist.net

Sana özel egzersiz programına ulaşmak için aşağıdaki linke tıkla ve sen de ailemize katıl !

https://formassist.net/subscriptions

Dilerseniz bir önceki yazımıza https://formassist.net/biotin-nedir-hakkinda-bilmek-istediklerimiz-2/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz olarak indirin

Formassist uygulamasını indirmek için hemen mağazasına gidin!Leave a Reply

1
Selam,
Sana nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by