Fruktoz Gerçekten Zararlı Mı

Fruktoz Gerçekten Zararlı Mı?

Fruktoz Gerçekten Zararlı Mı?

Fruktoz, televizyondan, gazete ve sosyal medyadan duyduğumuza göre çok zararlı bir besin ögesi olarak biliniyor. Nasıl oluyor da meyvede bulunan bir şeker türevi zararlı olabiliyor. İşte tam da bu noktada ayırt etmemiz gereken şey fruktozun değil, aşırı miktarda fruktoz ve fruktoz şuruplarının tüketilmesinin zararlı olduğu. İhtiyacımız kadar olan meyveyi tükettiğimizde zarar değil yarar görüyoruz. Bu gönderide seninle bunları paylaşacağız çünkü eminiz duydukların seni tedirgin ediyor.

Yapılan çalışmalar çok fazla fruktoz tüketiminin insülin direncini artırdığı, glikoz toleransını bozduğu, kanda insülin ve yağ asitlerinin fazla olacağını ve yüksek tansiyona neden olabileceğini göstermiştir. Önemli olan bu çalışmalardaki fruktoz miktarının çok yüksek tutulduğunu söylememiz gerektiği.Günlük beslenmende çok fazla fruktoz şuruplu gıdalara (paketli ürünler, ucuz pastane tatlıları vb.) yer verirsen vücut ağırlığın artacak, vücudunda yağlanma olacak, insülin direnci meydana gelecektir ancak ihtiyacın kadar olan meyveden fruktozu karşılarsan zarar vermiyor aksine yararlı oluyor. Fruktoz, tokluk hissi üzerinde glikoz kadar başarılı değil.

Bu demek oluyor ki fruktozdan zengin beslenme bizi kısa süre içerisinde tekrar acıktırıyor ve yağlanmayı artırıyor. Yağlanmanın artması demek vücudumuz, organlarımız, hücrelerimiz, damarlarımızın içi yağ dolu oluyor. Damarlarında yağ birikiyorsa kalp ve damar hastalıklarından birine yakalanıyorsun demektir. İhtiyacın olan fruktozu meyveden karşıladığında insülin direnci ve diyabete karşı koruyucu oluyor.

Dyt. Meltem Pınar Yıldırım

Ücretsiz olarak indirin

Formassist uygulamasını indirmek için hemen mağazasına gidin!1
Selam,
Sana nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by