5 Tahıl, Pişirme Yöntemi ve Kullanımı

Bu yazımda size bazı tahılları nasıl pişireceğinizden bahsedeceğim. Daha önce demediğim tahılları nasıl pişirebilir ve tüketebilirim? Diyet demek lezzetsiz yemekler yemek değildir. Beslenmenize kattığınız besinleri sevmiyorum, tatsız tuzsuz olarak nitelendirmek yerine belki de pişirme yöntemlerimizi değiştirmek o besine olan ilgimizi artırabilir. 

1. Buğday

Buğday en sevdiğimiz ve hayatımızda çok fazla yer tutan bir tahıl… Yediğimiz ekmekten kaçamak yaptığımız tatlıya kadar buğday kendine yer buluyor. 

1 su bardağı buğday için 3 su bardağı su kullanmalısınız. Kısık ateşte 30-45 dakika arası istediğiniz  diriliğe ulaşana kadar pişirebilir veya 90 dakika kısık ateşte pişirerek iyice eritebilirsiniz.
 Salatalarda, pilav olarak veya yöresel bir lezzet olan keşkek tarifinde kullanabilirsiniz.

2. Kahverengi Pirinç

Her ne kadar ülkemizde yeni yaygınlaşsa da sık sık karşımıza çıkan esmer pirinç, beyaz pirincin yerini tutmasa da dengeleme diyelim ve kahverengi pirince de sıklıkla sofralarımızda yer verelim.

1 su bardağı kahverengi pirinç için 2 su bardağı su kullanmalısınız. Su tamamen pirinci kapatmalı ve ocak kısık ateşte olmalı. 30 dakika kısık ateşte pişirdikten sonra ocağı kapatın ve 10-15 dakika kadar dinlenmesine izin verin. 

3. Yulaf

Yulaf sevmeyenler ve bayılanlar olarak ikiye ayrıldığımız bu günlerde doğru pişirme yöntemi ve tarifler ile tekrar şans vermenizi öneririm. 

1 su bardağı yulaf için 2 su bardağı su kullanmalısınız. Suyla tamamen kaplayın ve kısık ateşte 10-20 dakika arası istediğiniz dirilikte pişirin. Pişirirken sıklıkla karıştırın. 

Yulafa meyve ekleyerek kahvaltı, muhallebi olarak kullanıp tatlı yapabilirsiniz. Yulaf inanılmayacak alanlarda kullanılıyor bir göz atmanızı öneririm. 

4. Kinoa

Kinoa, glutensiz olması sebebiyle sıklıkla önerdiğimiz ve kullandığımız çok iyi bir bulgur alternatifi olarak kullanılıyor. 

1 su bardağı kinoa için 2 su bardağı su kullanmalısınız. Kinoayı haşlamadan önce iyice yıkamanız gerekiyor ardından iyice suyunu süzün, üzerini kapatacak şekilde suyunu ekleyin. Kısık ateşte 20 dakika pişirin. 

İçerisine sebze katın ve pilav yapın, kısırınıza bulgur yapın, kinoa ile kurabiye deneyin! 

5. Yabani Pirinç (Hint Pirinci)

Kabuklu olmasıyla meşhur bu pirinç bizler için oldukça farklı…

1 su bardağı yabani pirinç için 4 su bardağı su kullanmalısınız. Tamamen su ile kaplayın ve kısık ateşte 45-60 dakika kadar pişirin. Pirinçlerin kabuğundan ayrıldığını görebilirsiniz. Pirinçleri kevgir yardımıyla ayırabilirsiniz posasından.. 

Pilav olarak veya salatalar ekleyerek tüketebilirsiniz. 

Dyt. Meltem Pınar Yıldırım
Form Assist Diyetisyeni