Romatoid Artrit Nedir? - Form Assist

Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artrit

Eklemlerde ağrı, şişme ve sertliğe neden olabilen iltihaplı bir eklem romatizmasıdır.

En sık rastlanan romatizmal hastalıklardan biri olan Romatoid Artrit, herhangi bir eklemi etkileyebilirken çoğunlukla  el ve ayaklardaki küçük eklemlerde görülmektedir. 

Romatoid Artrit semptomları genelde uzun süre hareketsiz kalındığında ya da dinlenmelerden sonra görüldüğü için, şikayetler sabahları daha sık olmaktadır. 

Kişinin hareketleri arttıkça ağrı ve semptomlar hafifleme belirtileri gösterebilir. Sabahları sabah tutukluğu 1 saat veya 1 saatten uzun yaşanabilir. Gün sonlarında ise yanma hissi ve ellerinizi hareket ettirmek isteyeceğiniz ağrılar hissedilebilir. 

Doğru ve erken tanı ve beraberinde başlanacak olan tedavi süreci büyük önem taşımaktadır. Hastalığın seyri ve şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilirken, şikayetler şiddetini zamanla arttıracağı için olabildiğince en kısa zamanda bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Romatoid Artrit’in Başlıca Sebepleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Yaş

Cinsiyet

Genetik Faktörler

Beslenme

Kilo 

Yağ Oranı

Sigara Kullanımı

Romatoid Artrit, 20-40 yaş arasındaki kadınlarda ve ailesinde RA olan kişilerde daha sık görülmektedir. Erkeklerde belirli bir yaş aralığı olmaksızın rastlanabilir. Özellikle tütün ürünleri tüketimi, obezite, kemik kırılması, eklem çıkması ve bağ yaralanmaları (hasarları) gibi travma ve yaralanmalarda hastalığa yakalanma riskiniz artmaktadır.

Belirtileri nelerdir?

Eklem Ağrısı

Eklemde Şişme

Sertlik

Kızarıklık

Eklemde Isı Artışı

Eklem ve Fonksiyon Kaybı

Eklem ve Fonksiyon Deformiteleri

Refleks ve Kas Gücünde Azalma

Cilt Altında Küçük Yumrular

İltihaplanmaya Bağlı Olarak Bir Diğer Olası Belirtiler

Yorgunluk Hissi

Ateş

Terleme

Kilo kaybı

İştahsız ve Aç Hissetme 

Tedavi Süreci

Tedavi sırasında sağlık uzmanınız, sizin için en doğru tedavi planını belirleyerek bu süreçte gerekli olan tıbbi ihtiyaçlarınızla ilgili sizi yönlendirecektir. 

Tedavilerde genellikle ilaç, beslenmede değişiklikler, bireysel egzersiz tedavisi ve buz tedavisi kullanılmaktadır. Bu süreçler yine uzman tarafından yönlendirilmeyle geçekleştirilmektedir.

Romatoid Artrit ve Egzersiz

Düşük yoğunluktaki egzersizler, eklemlerdeki hareket kabiliyeti ve kapasitesini arttırmak adına son derece önemlidir. Egzersizler beraberinde eklem çevresindeki kaslar kuvvetlenir ve uygulanan baskıyı hafifletmeye destek olur. 

Yürüyüşler, sandalye beraberinde yapılan egzersizler, hafif yoğunlukta yoga ve pilates çalışmaları uygulanarak güç ve esneklik süreci desteklenmelidir. Bu süreçte de doktorun ve uzmanların yönlendirmeleri takip edilerek güvenli bir şekilde ilerlenmelidir.

FormAssist app

Form Assist Egzersiz Koçu
Pelin İpekören