Rengiyle Şaşırtan Mor Patates Ube Nedir?

Ube Nedir?

Dünyada en çok tüketilen dördüncü besin patates. Mısır, buğday ve pirinçten sonra tercih edilen patates bir çok ülkede yaygın olarak kullanılan bir gıdadır. Patates, verdiği enerjinin yanında C vitamini, potasyum, antioksidanlar, karatenoidler, protein, mineral ve vitaminler içerir ve bu besinler sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır. Patates maalesef namı kötüye çıkmış aslında porsiyon kontrolü sağlandığında sıklıkla sağlıklı bir beslenme programında yer alacak bir besindir.

Sadece karbonhidrat kaynağı olarak görülmesi zamanla diyet programlarından patatesin çıkmasına neden olmuştur. Gluten içermediği için özellikle gluten intoleransı ve hassasiyeti olan bireyler için uygun bir besindir. C vitamini içeriği onu C vitamini kaynağı yapmaya yetmese de B6 vitamini ve folik asit içeriği için kaynaktır. 

Patates bizim sürekli tükettiğimiz sarımtrak renkten daha öte bir çok şekilde karşımıza çıkıyor. Tatlı patates ve mor patates gibi… Mor patatesin ana vatanı filipinler ve bizim ülkemizde henüz revaçta olmasa da bu ülkelerde çok yaygın tüketiliyor. Renginden dolayı bile antioksidan kapasitesinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliyoruz.

Tamamen yetiştiği topraktan aldığı pigmentler ile bu renge sahip. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek oluyor. Tatlı patates gibi mor patatesin de glisemik indeksi normal patatese göre düşük yani kan şekerini dengelemede daha etkili. Lifli bir yapısı olduğu için sindirim sistemi ve bağırsaklarınızın dostu. 

Mor patates nerelerde kullanılırın cevabına say say bitmez diyebiliriz. Kızartabilir, fırında yapabilir, garnitür olarak kullanabilirsiniz. Ezerek püresini yapabilir. Mikrodalgada yumuşatıp mor renkli kekler ve ekmekler yapabilirsiniz. Renginden faydalanıp dondurma bile yapabilirsiniz! 

Meraklılarına gerçek bir malzeme olan mor patates en kısa zamanda ülkemizde de popülerliğini artıracak ve güzel bir alternatif olacak.

Uzm. Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM
Form Assist Diyetisyeni

En Çok Okunanlar

Zerdeçal Çayı Tarifi
Zerdeçal Çayı Tarifi
Bu Çay Vazgeçilmeziniz Olmaya Aday: Zerdeçal Çayı Tarifi İçinde bulunan curcumin maddesi metabolizmayı hızlandırır v...
Daha fazla
Neden Diyete Bağlı Kalmakta Sıkıntı Çekiyoruz?
Neden Diyete Bağlı Kalmakta Sıkıntı Çekiyoruz?
Daha önce hiç 'neden diyete bağlı kalmakta sıkıntı çekiyoruz? ' diye düşündüğünüz oldu mu? Çünkü biliyoruz ki o diyet...
Daha fazla
Zerdeçal Nasıl Tüketilir, Zerdeçal Diyette Nasıl Tüketmeliyiz?
Zerdeçal Nasıl Tüketilir, Zerdeçal Diyette Nasıl Tüketmeliyiz?
Zerdeçal Nasıl Tüketilir? Su ve zerdeçalı cezveye alarak 15 dakika kaynattıktan sonra bal ve limon eşliğinde tüketeb...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın