Ödeme Neden Olan 5 Besin - Form Assist

Ödeme Neden Olan 5 Besin

Nedensiz şişkinlikten yakınanlar bu yazıyı mutlaka okuyun :)
Hep ödem atan besinlerden konuşuyoruz. Aslında ödeme neden olan besinleri bilirsek daha ılımlı düzeyde tüketebiliriz.

Ödem Nedir?

İnsan vücudu içerisinde yer alan dokularda sıvı birikmesi sonucu oluşan şişlik durumlarına ödem denir. Ödeme sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Hareketsizlik, yanlış hareket ya da başka bir sağlık probleminden kaynaklı ödem oluşabilirken beslenmeye bağlı olarak ödem oluşma durumu da olabilir. Beslenme alışkanlıklarınızın yanında gebelik, ilaç alma durumları varsa ödem görülme sıklığı daha fazla olmaktadır.

İşte Ödeme Neden Olan Besinler:

Salamura Besinler

Besinleri uzun süre bozulmadan saklamak için tuzlayarak muhafaza ederiz. Turşu, asma yaprağı, zeytin ve peynir gibi besinler bu nedenle aşırı tuz içermeleri nedeniyle miktarlarına dikkat ederek tüketilmeli. Tuz vücutta suyu tutma özelliğine sahip olduğu için salamura besinler ile aldığımız tuzlar vücudumuzdaki sıvıyı tutarak kaybın önlenmesine bağlı olarak ödem görülme durumları gerçekleşebilmektedir.

Paketli Ürünler

İster tuzlu ister tatlı olsun tüm paketli ürünler içerdikleri katkı maddeleri, tuz ve şeker çeşitleri ile vücutta önemli derecede su tutulmasına neden olurlar. Bu yüzden mümkün olduğunca paketli ürünlere hayır diyoruz. Bazı paketli besinlerde kullanılan ve Çin tuzu olarak bilinen tuz olması ödem oluşma hızını arttırmaktadır. Her paketli üründe ne kullanıldığını bilmediğimiz için olabildiğince az tüketmeye özen gösterin.

Kızartılmış Yemekler

 Ağır yağda kızartılmış besinler de özellikle diyet döneminde uzak durmamız gereken pişirme yöntemlerinden. Tuz gibi yağ da vücutta şişkinliğe, şişkinliğin ödeme dönüşmesine yol açabilir. Bunun için kızartma yemekler yerine haşlama yemekleri tercih etmekte fayda var.

Şerbetli Hamurlu Tatlılar

Basit karbonhidrat olarak adlandırdığımız besinlerin başında tatlılar geliyor. Özellikle hamurlu ve şerbetli tatlılar vücuttaki sodyumu tutuyor ve şişkinliğe sebep oluyor. Tatlı yediğimiz günler porsiyon miktarına dikkat etmeli ve gün içerisinde bol su içmeye özen göstermeliyiz

Alkol

Alkol ve kafein içeren içeceklerin fazla tüketimi de yine sodyum tutumunu artırır. Bu nedenle içtiğiniz her alkollu ve kafeinli içeceklerin yanına 1 bardak da su eklemeyi unutmayın.

Dyt. Berrin KOLSUZOĞLU

Form Assist Diyetisyeni

Diyet ve Egzersiz İle PCOS Yönetimi yazımızı okumadan geçmeyin...