Neden Diyete Bağlı Kalmakta Sıkıntı Çekiyoruz?

Daha önce hiç 'neden diyete bağlı kalmakta sıkıntı çekiyoruz? ' diye düşündüğünüz oldu mu? Çünkü biliyoruz ki o diyet en az bir kere bozulmuş ve en az bir kere pazartesi başlamak üzere ertelenmiştir. Pazartesilerimiz bitmez ancak ters orantı olarak kilo almaya devam ederiz. İlk olarak kendimizle baş başa kalmayı ve kendimizle konuşmayı öğrenmeliyiz.

Merak etmeyin deli değiliz. Kendimizi keşfediyoruz. Bunun için kendimizi sadece diyet konusunda değil, genel olarak disipline etmeyi öğrenmeliyiz. Bu disipline etmeyi hayat tarzı haline getirdiğimiz anda göreceksiniz ki hayatınızda çok şey değişmeye başlayacaktır. Artık diyet yapanlar olarak sık duyduğumuz  ve kurduğumuz şu cümle toz olup uçacaktır: Diyetime bağlı kalmakta zorlanıyorum...

Neden Diyete Bağlı Kalmakta Sıkıntı Çekiyoruz ?

Çalışma hayatı, stres, yorgunluk ve özellikle bunaltıcı havalar günlük yapmamız gereken çoğu şeyde aksaklıklar yaratabiliyor. Bu durum diyete bağlı kalmayı da zorlaştırıyor tabi ki. Bu noktada vicdanımızı rahatlacak sizlere kolaylık sağlayacak bir kaç ipucu vereceğim :)

  1. Güne gülümseyerek başlayın :) Şu sözü duyanlarınız vardır mutlaka, "Yaşamak dünyadaki en nadir şeydir. İnsanların çoğu varlar, hepsi bu.” Günü güzel geçirebilmek için güne motive başlamak gerekiyor.
  2. Kahvaltılarınızı çeşitlendirin. Diyet listenize mota mot uymak zorunda değilsiniz, yani menüde o gün 1 yumurta, 2 dilim peynir var diyelim. Yumurtayı haşlamak yerine az yağda biraz biberle lezzetlendirerek peynirli yumurta pişirebilirsiniz. Unutmayın monotonluk her zaman sıkar.

  3. Uykuyu düzene sokun: Mutlaka 6-8 saat uyumaya çalışın. Kilo kontrolü için uyku süresi ve kalitesi çok önemli, tüm gün zinde kalmak için de :)

  4. Planlanmadan gelişen durumlarda diyeti bozmak yerine revize edin: Yani şunu söylemek istiyorum; o gün öğle menünüzde sebze yemeği var ama siz et ağırlıklı bir yemek durumda kaldınız. Akşam bunu göz önünde bulundurarak gün içerisinde neyi fazla yediyseniz akşam eksilterek günlük plana bağlı kalabilirsiniz..

Son olarak yaz sıcaklarında haftada 1-2 gün 2 top sade dondurmayı meyve hakkınız yerine tercih edebilirsiniz. Yemek yemek herkes için keyif vericidir. Diyetinizi de keyifli hale getirmek sizin elinizde :)

Form Assist Diyetisyenleri

En Çok Okunanlar

Masa Başında Oturmanın Zararları
Masa Başında Oturmanın Zararları
Eğer masa başı bir işiniz varsa bir gününüzün yaklaşık olarak 9.3 saati oturarak geçiyor demektir. Bilimsel çalışmala...
Daha fazla
Zerdeçal Çayı Tarifi
Zerdeçal Çayı Tarifi
Bu Çay Vazgeçilmeziniz Olmaya Aday: Zerdeçal Çayı Tarifi İçinde bulunan curcumin maddesi metabolizmayı hızlandırır v...
Daha fazla
Zerdeçal Nasıl Tüketilir, Zerdeçal Diyette Nasıl Tüketmeliyiz?
Zerdeçal Nasıl Tüketilir, Zerdeçal Diyette Nasıl Tüketmeliyiz?
Zerdeçal Nasıl Tüketilir? Su ve zerdeçalı cezveye alarak 15 dakika kaynattıktan sonra bal ve limon eşliğinde tüketeb...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın