Doğru ve Besleyici Salata Nasıl Yapılır?

Salatalar günlük beslenmemizde pratik olması, daha hafif olması ve bir çok farklı çeşidi olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Tek başına öğün olarak da yan yemek olarak da tüketilmektedir. Restoranlarda gördüğünüz salatalardan siz de yapabilirsiniz.  Salatalar gruptan oluşur. Sizin için bu besinleri grupladık.
  1. Ana Malzemeler Grubu:

Ana malzemeler yeşilliklerden oluşmaktadır. Marul, ıspanak, kale, pazı, roka, beyaz lahana, maydanoz, tere, dereotu tercih edeceğiniz yeşilliklere örnek olarak verilebilir, dilerseniz birini dilerseniz birden fazlasını kullanabilirsiniz.
  1. Kıtır Malzemeler Grubu:

Kıtır malzemeler dişe gelen sert malzemelerden oluşmaktadır. Havuç, bitki filizleri, salatalık, kıtır ekmekler (kruton), kabak, kapya biberler, elma, nar, yağlı tohumlar (keten totumu, chia tohumu, ceviz, badem, fındık vb.) salatanıza kıtırlık katacak malzemelerdir. Sebzeleri ve meyveleri seçerken özgür davranabilir, ancak yağlı tohumları, krutonu seçerken dikkatli olmalısınız. Porsiyon kontrolü yaparsanız fazla yağ tüketmezsiniz.
  1. Yan Malzemeler Grubu:

Fırınlanmış patates/ tatlı patates, peynir, avokado, domates, pirinç, bulgur, kinoa, karabuğday, zeytin gibi malzemeleri bu grupta sayabiliriz. Yan malzemeleri seçerken bunları kalori değeri yüksek besinler olduğunu unutmamalıdır. Tüm grupları aynı anda kullanmak zorunda değilsiniz, tercih yapmanız doğru olacaktır.
  1. Beklenmedik Lezzetler Grubu:

Bu gruba beklenmedik denmesinin sebebi salatalarımızda çok nadir kullandığımız veya hiç kullanmayı denemediğimiz malzemelerden oluşuyor olmasıdır. Karpuz, portakal, keçi peyniri, humus, hindi füme, turşu, kekik, reyhan, kuru meyveler salatalarınıza hoşunuza gidecek lezzetler verebilir.
  1. Protein Grubu:

Eğer salatanızı ana öğün olarak tüketiyorsanız mutlaka bir protein kaynağı eklemelisiniz. Hayvansal ve bitkisel olan protein kaynaklarını aynı anda kullanmak doğru olacaktır. Kuru baklagiller, yumurta, ton balığı, tavuk, hindi, et, tofu, bezelye, kuruyemişler (badem, kaju, ceviz, fındık vb.) protein kaynaklarıdır.
  1. Lezzet Vericiler:

Hardal, tahin, sirke, pesto sos, zeytinyağı, nar ekşisi lezzet vericiler grubundandır. Lezzet vericilerin sos olduğunu ve kalori değerleri olduğu unutulmamalıdır.
 Dikkat etmeniz gereken ise lezzet uyumunu kendi damak tadınıza göre ayarlamaktır. Salatalar, besin değeri yüksek öğünlerdir. İçerdikleri vitamin, mineral, antioksidanlar çok fazladır ve günlük ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olurlar.
 
Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM
Form Assist Diyetisyeni

En Çok Okunanlar

Daha Uzun Bir Yaşam için Neler Yapmalıyız? Sırları Nelerdir?
Daha Uzun Bir Yaşam için Neler Yapmalıyız? Sırları Nelerdir?
Daha Uzun Bir Yaşam: Sürekli sorulan sorulardan biri "Nasıl daha uzun yaşayabilirim?" veya "Yaşlanmayı durdurmak için...
Daha fazla
Sudan Sebeplerle Kilo Nasıl Verilir?
Sudan Sebeplerle Kilo Nasıl Verilir?
Sudan Sebeplerle Kilo Nasıl Verilir? Tarih boyunca insanlar sulak yerlerde, su kenarlarında yaşamaya çalışmış, su uğr...
Daha fazla
Yeşil Kahve Nedir? Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?
Yeşil Kahve Nedir? Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?
Yeşil Kahve Nedir? Mutfakta sıklıkla kullanılan kahve öncesinde işlemlerden geçer ve ateşte kavrulur. Kavrulma sıras...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın