Mercimekli Yoğurt Çorbası - Form Assist

Mercimekli Yoğurt Çorbası

Sonbahar kendini yavaş yavaş gösterirken kış çorbaları, mercimekli yoğurt çorbası da artık mutfakta yavaş yavaş hazırlanmakta. Konservele yapılmakta, kışlık kıyafetler dolapta yerini almakta, buzluklar dolmakta. Kışın en çok sevilen çorbaları ise gündemde yerini almakta. Çorba konusunda uzman ekip arkadaşlarımız ile  sizlere için ufak bir araştırma yaptık ve gördük ki kışın en güzel çorbası, hastaların ilacı olmaya aday mercimekli kış çorbası ile tanıştık ve gördük ki içine konulan malzemelerle besin değeri bir hayli yüksek bir çorba. Sonra düşündük ki, bu tarifi herkes neden herkes bilmesin ve oturduk sizler için yazmaya. Çorba dediğimizde ilk aklımıza gelen mantar çorbası, mercimek çorbası veya yayla çorbası olabilir. Bu saydıklarımızdan bazı yönlerden ayrılan bir çorba çeşidimiz bulunmakta ki aslında bütün çorbalar özellik itibariyle birbirlerinden ayrılmaktadır. Hem hafif hem de misafirlerinize ikram etmekten keyif alacağınız yorgunluluğunuza iyi gelecek, bir çorba çeşitidir. Baktığımızda o kadar çok çorba çeşitleri bulunmakta ki sizler içerisinden gönlünüzün istediğin seçebilirsiniz. Ancak bizler sizlere günün hani dakikası olursa olsun, keyifle yaptığını tüm işlerde veya öğün öncesinde severek yiyebileceğiniz; herkesin keyifle tadına bakma isteyeceği bir çorba türüdür. Yoğurt yemeyenlere yoğurt yedirecek,  dereotu sevmeyenler ise bir kap daha içmek isteyecektir. Mercimekli yoğurt çorbası ister öğle yemeği öncesi, isterseniz de akşam yemeği başlangıçlarında kolaylıkla tüketilebileceğiniz ağırlık yapmayan bir çorba çeşididir. Çorbayı her mevsim uygundur ve her mevsim bulabileceğiniz malzemeyle yapılmaktadır. İş yoğunluğunda oluşan tüm yorgunluğunuzu alacak ve sizi dinginleştirici özelliğe sahip bir çorbadır. Sadece damağınıza güzel bir tat bırakmakla kalmayacak, öğle ve akşam öğünlerinizde arayacağınız çorbalardan biridir. Şimdiden afiyet olsun :)

Mercimekli Yoğurt Çorbası

Yaz mevsiminin sonlarına yaklaştığımız şu günlerde, akşamları hafif geçirmek isteyenlere muhteşem bir tarifimiz var!Oldukça besleyici olan mercimekli yoğurt çorbamızı keyifle tüketeceğine inanıyoruz.

Malzemeler:

  • 1 su bardağı yoğurt

  • 2 yemek kaşığı haşlanmış yeşil mercimek

  • 2 yemek kaşığı haşlanmış aşurelik buğday

  • 1 diş sarımsak

  • 1 tutam dereotu

  • 1 adet közlenmiş kapya biber

  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı veya 2 tam ceviz

  • Su

  • Damak zevkine göre istediğin baharatı ekleyerek tarifi zenginleştirebilirsin.

Şimdiden afiyet olsun, biz çok beğendik!

Dyt. Berrin Kolsuzoğlu

Form Assist Diyetisyeni

Bir önceki yazımıza https://formassist.net/alzheimer-ve-bunama-hastaligindan-korunmak-icin-nasil-beslenmeliyim/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.