Ketojenik Diyetin Yarar ve Zararları

1920 li yıllarda epilepsi tedavisinde kullanılan şimdilerde vücut yağ yakımında kullanılan ketojenik diyet, popüler zayıflama diyetleri arasına hızlıca girmeye başlamıştır. Yakın dönemlerde popülerleşmeye başladığı için ketojenik diyetin sağlıklı kişiler üzerinde uzun dönemdeki etkisi kesin olarak bilinmemektedir.      

Ketojenik diyetin kilo azaltmada, kolesterol düzeylerini azaltmada ve glikoz toleransını geliştirdiği bilinmektedir. Ancak uzun vadedeki bazı çalışmalar (22 hafta ve üzeri) kötü kolesterol ve karaciğer yağlanmasına neden olduğunu göstermiştir. Buradan çıkarılabilecek sonuç ketojenik diyetler uzun süre değil, kısa-orta süreli olarak yapılmalıdır.

Ketojenik diyette bazı vitamin mineral yetersizliklerinden kaynaklanan rahatsızlıklar olabilmektedir. Bunlar D vitamini yetersizliği, kemik kırıklıkları, böbrek taşları ve karnitin eksikliğidir. Bu süreçte D vitamini suplemantasyonu, karnitin desteği, elektrolit takviyeleri ve omega-3 suplemantasyonu takviyeleri alınmalıdır. Takviyelerin alındığı ve egzersiz ve diyetin yapıldığı sürece olumlu sonuçlar alınması kaçılmazdır.

Her diyetin her bireye uyumlu olmadığı unutulmamalıdır. Ketojenik diyette de bu durum söz konusudur. Ailesel hiperlipidemisi bulunan, karnitin eksikliği olan, şiddetli karaciğer rahatsızlıkları bulunan ve şiddetli reflüsü olan bireylere ketojenik diyet önerilmez.

Dyt. Kerime Bade Turan

Form Assist Diyetisyeni

En Çok Okunanlar

Daha Uzun Bir Yaşam için Neler Yapmalıyız? Sırları Nelerdir?
Daha Uzun Bir Yaşam için Neler Yapmalıyız? Sırları Nelerdir?
Daha Uzun Bir Yaşam: Sürekli sorulan sorulardan biri "Nasıl daha uzun yaşayabilirim?" veya "Yaşlanmayı durdurmak için...
Daha fazla
Sudan Sebeplerle Kilo Nasıl Verilir?
Sudan Sebeplerle Kilo Nasıl Verilir?
Sudan Sebeplerle Kilo Nasıl Verilir? Tarih boyunca insanlar sulak yerlerde, su kenarlarında yaşamaya çalışmış, su uğr...
Daha fazla
Yeşil Kahve Nedir? Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?
Yeşil Kahve Nedir? Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?
Yeşil Kahve Nedir? Mutfakta sıklıkla kullanılan kahve öncesinde işlemlerden geçer ve ateşte kavrulur. Kavrulma sıras...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın