Ketojenik Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Form Assist

Ketojenik Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet son zamanların en çok merak edilen konularından biri olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki Megastar Tarkan’ın, ünlü Komedyen Şahan Gökbakar ve daha birçok ünlü ismin de adının Keto diyetle anılmasından sonra konu iyiden iyiye merak edilir oldu.

Biz de bugün bu konuyu ele alırken bilgi kirliliğinden uzak, doğru bilinen yanlışları düzelterek merak edilenleri sizler için derlemeye çalıştık. Keto diyetin ortaya çıkışına bakıldığında 1920’li yıllarda epilepsi hastalarına uygulanan bir tedavi diyeti denilebilir. 

Bu diyette karbonhidrat oranı günde 50 gramın altında tutulmuştur. Ketojenik diyet nedir diye başladığımızda; düşük karbonhidrat eşliğinde, yüksek yağlı besinleri içeren bir diyettir. Karbonhidrat alımının azalması ile vücut enerji için vücuttaki yağları yakmaya başlar.

Bu esnada vücut ‘Ketoz’ adı verilen yağların matobolizması durumuna geçer.Böylece kandaki keton hücrelerinin miktarı yükselir ve vücut kendi ketonlarını enerji kaynağı olarak kullanmaya başlar.

Karbonhidrat alımı durduğu için vücutta farklı bir enerji kaynağı bulunamadığından ketonlar kullanılmaya başlanır. Karbonhidrattaki bu azalma, vücudunuzu ketoz adı verilen bir metabolik duruma getirir. Keton beyin hücreleri tarafından da kullanılan bir hücredir. Karaciğer ve beyin fonksiyonları için ketonlar enerji sağlamaya başlar.

Ketojenik Diyet Menü Örneği

Bu tarz beslenme şeklinde neler tüketilmesi gerektiği de merak edilen konular arasında yer alıyor. Bir günlük diyet listesi örneğine bakıldığında;

 • Kahvaltı; kayısı kıvamında yumurta, yağlı peynir, salatalık, avokado

 • Ara öğün: Yer fıstığı, ceviz, fındık, badem

 • Ketojenik diyet öğle yemeği: Etli sebze yemeği, yoğurt. Fakat soğan ve domates karbonhidrat içerdiğinden az miktar kullanılmalı ya da hiç kullanılmamalı.

 • Ara öğün 2 olarak enerji vermesi açısından haşlanmış yumurta, salatalık ya da kuruyemiş tercih edilebilir.

 • Akşam yemeği olarak hindi, tavuk, avokadolu salata tercih edilebilir.

Sebze Yemeği Yaparken Düşük Karbonhidratlı Besinler Hangileri?

Ketojenik diyette neler yenir dediğimizde genel olarak sayabileceğimiz besinler ise şunlar sayılabilir; yumurta, balık, et, tavuk, hindi, peynir, kuruyemiş, mısır, çekirdek, avokado, krema. Yararlı yağlar olarak; zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağı kullanılabilir. Sebze yemeği yaparken düşük karbonhidratlı besinlerin neler olduğuna gelecek olursak;

 • Brokoli

 • Bezelye

 • Kırmızı Biber

 • Ispanak

 • Brüksel lahanası

 • Mantar

 • Çeri domates

 • Kereviz

 • Karnabahar

 • Meyve olarak ise kırmızı meyveler sayılabilir.

Ketojenik Diyeti Kimler Yapabilir?

Ketojenik beslenmenin ortaya çıkışı geçmişte hastalıkların tedavi edilmesine dayanır. Nörolojik hastalıkları bulunanlar için keto diyet önerilmektedir. Parkinson, Epilepsi, Demans, Alzheimer, beyin tümörü gibi rahatsızlıklarda beyin hücrelerinin fonksiyonlarının iyileşmesinde ketonların olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir. Anti-aging için bu tarz beslenme oldukça önemlidir. Bu tarz beslenme vücuttaki hücrelerin glikoz miktarını azaltır. Böylece hücrelerin yenilenmesini sağlanır. Metobolik hastalıkları bulunanlar ve kilo problemleri yaşayan kişilere de yine ketojenik diyet önerilebilir.

Ketojenik Diyet Tipleri Nelerdir?

Diyet kişiye özel uygulanmalıdır. Kişilerin hastalıkları, yaşadığı rahatsızlıklar, vücut yapısı, ne istediği göz önünde bulundurulmalıdır. 3 tip keto diyet türü vardır. Bunlar;

 • Standart Keto diyet: Medikal amaçlarla kullanılır. Yani belirli hastalıkların iyileşmesinde ve durdurulmasında kullanılan bir yöntemdir. Bu diyet türünün yüzde 90’lık kısmı yağlardan karşılanır. Az miktarda protein ve karbonhidrat alımı mevcuttur.

 • Yüksek Proteinli Keto diyet: Kilo kontrolü ve sporcuların kullandığı bir diyet türüdür. Bu diyette yüzde 60’lık yağ oranı baz alınır. Yüksek protein içerdiği gibi, vücut gelişimini mümkün kılar. Yüzde 35 protein ve yüzde 5 karbonhidrat alımı hedeflenir.

 • Medium Chain Trigliserid: (MCT) Orta zincirli trigliseritlerin tüketimi vücut tarafından kullanılan kalori miktarının artmasına sebep olarak kolay kilo vermeyi sağlar. MCT’li keto diyet dediğimizde ise yağ oranı 70 oranındadır. Yüzde 25 protein yüzde 5 karbonhidrat alımı hedeflenir.

Ketojenik Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Sıvı alımına dikkat edilmelidir. Keto diyet esnasında vücuttan hızla sıvı atılımı olur. Bu eksikliği tamamlamak için sıvı alımı çok önemlidir.

 • Vücuttaki elektrolit miktarı doktor tarafından sık sık kontrol edilmelidir.

 • Yeteri miktarda lif alımına dikkat edilmelidir. Keto diyette lif alımı eksik kalmamalıdır. Karbonhidrat ile lif karıştırılmamalıdır. Günlük lif alımı 30 grama kadar çıkarılmalıdır.

 • Hastalıkların tedavisine yardımcı olan keto diyet elbette bir danışan yardımıyla yapılmalıdır. Kişilerin vücut yapısı, değerleri, hastalıkları göz önünde bulundurulmalı ve kişiye özel bir diyet programı uygulanmalıdır.

Ketojenik Diyetin Faydaları Nelerdir?

Ketojenik diyet faydaları dediğimizde ise şöyle özetleyebiliriz;
 • Bu tarz beslenmenin diyabet, kanser, nörolojik hastalıklar gibi pek çok hastalığa iyi geldiği araştırmalar tarafından gözlenmiştir.
 • Keto diyet risk faktörü olan pek çok hastalığın da önüne geçer.

 • Kilo vermede de oldukça faydalı olan keto diyet hızlı yaş yakımını mümkün kılar.

Keto diyet süresi denildiğinde ise; keto diyet ne kadar süre uygulanmalıdır sorusu da merak edilen bir konudur. Bu süre keto diyetin ne amaçla yapıldığıyla alakalıdır. Medikal amaçla yapılan diyetlerde hastalık bitene kadar ya da kilo problemi yaşayanlar için istenilen hedefe varıldığında yavaş yavaş diyet sonlandırılabilir. Ancak karbonhidrat miktarı belirli oranda artırılarak ömür boyu bu şekilde beslenmeye devam edilebilir. Fakat karbonhidrat belirli miktarda mutlaka vücuda alınmalıdır.

Keto-Diyetin Vücuda Ne Gibi Etkileri Vardır?

Keto diyete başlandığında vücutta olan değişiklikler nedeniyle çeşitli reaksiyonlar gelişebilir. Bunlardan biri keto-flu denilen gribal enfeksiyondur. Bu semptom 2-3 gün devam edebilir. Daha uzun sürerse mutlaka doktora başvurulmalı ve karbonhidrat alımı artırılmalıdır. Keto-diyet uygulanırken bir süre sonra vücut ketosize girmeye başlar, yani keton hücrelerinden enerji yakımına başlanır. Bu durumu anlamak kan ya da idrar tahlilleri ile mümkündür. Ketojenik diyet yapanlar eğer bir doktor eşliğinde diyeti uygulamıyorsanız eczanelerde satılan keto strib ile idrar tahlili yapabilirsiniz. Keto strib idrar rengine göre vücuttaki keton aralıklarını ölçmeye yarar. Ketozise girildiğinin diğer belirtileri arasında; keto-flu olunması, nefes alışverişlerinin değişmesi, idrarda aseton kokusuna benzer bir kokunun olması, sık idrara çıkma gibi durumlar sayılabilir. Bu belirtiler vücudun alışma sürecinde gösterdiği reaksiyonlardır. Daha sonra normale girer.

Form Assist Size Özel Ketojenik Diyet Önerileri ile Yanınızda!

Form Assist diyetisyene gitmek isteyenlere, diyet programı uygulamak isteyenlere özel yöntemler geliştiriyor. Form Assist hedefine ulaşmanda yardımcı bir sürü özellikle birlikte cep telefonunda! Uygulama ile Form Assist diyetisyenleri ayda 2 kez sana özel diyet listeleri ve beslenme programları hazırlıyor, haftalık kilo takibi ile değişimleri izliyor, seni motive ediyor. Üstelik 7/24 soru sorabilmen için seninle sürekli iletişim halinde kalıyor. Form Assist’in dijital dünyadaki yenilikleri bununla da sınırlı değil. Hedefine ulaşman için diyetisyen ve bireysel egzersiz antrenörün de sana destek veriyor olacak. Sınırsız birebir mesajlaşma ile antrenör ve diyetisyenin hep yanında! Ketojenik diyet listesi örnek menü iya da size uygun en iyi diyet programları ve egzersizler için hemen sağlıklı yaşamın kapısını aralamanızı öneriyoruz... 

Form Assist ketojenik diyet listesi

Dyt. Berrin Kolsuzoğlu
Form Assist Diyetisyeni