Karabuğdaylı Omlet - Form Assist

Karabuğdaylı Omlet

Karabuğdaylı Omlet

Tarifi vereceğimiz bu yazımızda, öncelikle karabuğdayın faydalarından biraz bahsedelim. Karabuğdayın yararlarına bir başka yazıda değinmiştik. Yine kısaca bahsetmemiz gerekirse kara buğday birçok hastalığa karşı insanları korur ve zayıflama konusunda da oldukça etkilidir. Kullanıldığı besinlere tat kattığı gibi sindirim sistemini kolaylaştırır, kansere karşı etkili bir yapısı olup, diyabet hastalarının insülin oranlarını dengede tutar.

Diyetlerde sıkça karabuğday kullanılmaktadır. Diyetlerde kullandığımız diğer bir besin ise yumurtadır. Yumurta protein bakımından oldukça zengindir. Bu da diyet esnasında ya da spor aktivitesi sonrası yırtılan kasların dokularında onarım ve iyileşme için gereken proteini sağlamaktadır. Şöyle düşünün kas sistemimizde kıldan ince milyonlarca doku bir araya gelerek bir kasımızı oluşturur. Spor yaptığımız zaman ağır aktiviteler o kas dokularında yırtılmaya yol açar.

Bu yırtılma normal sürecine bırakıldığı zaman 48 saat ile 72 saat arasında iyileşme gösterirken, protein bakımından zengin olan yumurta veya bir başka besin tüketildiği zaman proteinler hemen yırtık olan kas bölgesine nüfuz ederek 48 saat süreden daha az bir sürede onarılmasını sağlamaktadır. Onarımı sağlama işleminde tekrar yırtılmaması için iki kat işlem yapılır.

Böylece kaslarımızda görülen şişme ve şekil verme işlemleri bu şekilde sağlanır. Karabuğday ve yumurtanın faydaları ile işlevlerini öğrendiysek ikisini bir arada kullanabileceğimiz ve sabah kahvaltılarına neşe getirecek, spor yapanların ya da diyet ile uğraşanların gönül rahatlığı ile yiyebileceği bir tarif ile sizi baş başa bırakıyoruz.

Karabuğdaylı Omlet Tarifi

Diyetlerde yumurtaya çok fazla önem veriyoruz çünkü ulaşılabilir, kaliteli protein kaynağı ve lezzetli!  Diyetinde glutensiz tahıl arayanlar, alternatif olarak karabuğdaydan yana tercihini yapıyor. Karabuğday, diğer tahıllara nazaran daha çok protein içerir, bol posalıdır. Tekrar etmek gerekirse glutensizdir.

Malzemeleri

  • 2 yemek kaşığı karabuğday
  • 2 adet yumurta
  • 1-2 adet mantar
  • 1/2 orta boy kırmızı kapya biber
  • 2 silme yemek kaşığı lor peyniri (az yağlı)
  • Dereotu, maydanoz

Hazırlanışı

  • Karabuğdayları haşlayın.
  • Yapışmaz tavaya sebzelerinizi ekleyin ve biraz yumuşadıktan sonra karabuğdayları ekleyin.
  • Yumurtaları ekledikten sonra bir tabak yardımı ile önünü ve arkasını pişirin.
  • Servis ederken üzerine lor peyniri, dereotu ve maydanoz ekleyin.

Afiyet olsun :)

Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM

Form Assist Diyetisyeni

Muhteşem çorba tarifimize bakmadan geçmeyin. İşte sınırsız çorba 😍