Kahvaltıda Ne Yesem? - Form Assist

Kahvaltıda Ne Yesem?

Her sabah güne en iyi başlamanın yolu kahvaltıdan geçiyor. İyi ve güzel hazırlanmış bir kahvaltı gününüzün iyi ve güzel geçmesi konusunda önemli bir etkiye sahiptir. Ne kadar besin ögesi açısından dengeli beslenirsek gün içindeki beslenmemiz o kadar dengeli oluyor. Güne en iyi başlamak isterken ya yanlış başlıyorsak? Kahvaltıda yaptığımız tercihleri tekrar gözden geçirmenin zamanı!

1.Yulaf Mı Granola Mı?

Marketlerden hazır olarak satın aldığın granolanın ekstra şeker içerdiğini biliyor musun? Süte veya yoğurda katacağın yulaf ile hem ekstra şeker almamış olacak hem de meyve ile tatlandırabileceksin. Ben granolacıyım evde kendim yaparım diyorsan FormAssist blog’ta ev yapımı granola tarifini bulabilirsin.

2. Hızlı Bir Kruvasan Mı?

Sabah evden çıkmadan üşendiğin için köşedeki markete girip kruvasan almayı planlıyorsan tekrar düşünmelisin. Evde çok kolay bir şekilde tam tahıllı ekmek ile yapacağım peynirli bir tost anı değil tüm gününü kurtaracak.

3. Meyveli Yoğurt?

‘Bir meyveli yoğurt yiyeyim ya zaten yaz da geldi iyi olur.’ diye düşünüyorsan düşünme. Satın aldığın meyveli yoğurt ekstra şeker içeriyor. Gün içinde daha fazla tatlı yeme isteği yaratıyor. Seçtiğin sade bir yoğurt çeşidine taze meyve koymak en doğru tercih olacak.

4. Sosis, Salam, Sucuk Mu?

Türk kahvaltılarının vazgeçilmezidir sucuk, pastırma… Fast food severler olaraksa salam, sosis sık sık tercih ettiklerimizden ancak protein kaynağı olarak düşünmemek gerekir. İşlenmiş et ürünleri olduklarını ve yüksek miktarda sodyum içerdiklerini bilmemiz gerekiyor. Ara sıra tüketmek çok normal ama öncelikli protein kaynağımıza yumurta olmalı.

5. Meyve Suyu?

Meyve suyu birden fazla meyve içerdiği için kan şekerinde ani yükselmelere neden olur ve bu da gün içinde daha sık acıkmana. Meyve suyu tüketmek yerine taze meyveyi posasıyla tüketin.

6. Smoothie ?

Son zamanların en popüler hızlı kahvaltısı smoothieler dikkat etmemiz gereken bir başka konu. Smoothinin içeriği ve kalorisi sandığından daha farklı olabilir. 1 adet muz daha doğru bir tercih olacaktır.

Bonus:

Kahvaltına bunlardan birini ekleyebilirsin.

Keten tohumu, chia tohumu, buğday, kırmızı meyveler…

Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM

Form Assist Diyetisyeni

Tahıllar Nasıl Pişirilir?

 yazımıza bakmadan geçmeyin.