Jogging Nedir? Jogging Faydaları Nelerdir?

Jogging yürümeye benzer, her zaman ve her yerde yapılabilir. Hızlı tempoda yürümek veya rahat adımlarla koşmak olarak bilinir ve her yaştan bireye uygundur. Yine, yürüyüşteki gibi kas tonunuzu ve gücünüzü geliştirir ve stresi azaltır, ayrıca osteoporoz, artrit ve kalp hastalığı ile de mücadele sürecini olumlu etkiler.

Programınıza başlamadan önce doktorunuza danışın. Isınmak için hızlı bir yürüyüşe veya yavaş bir koşuya gidin ve esneme egzersizlerinizi yapın. Yavaşça, rahat bir koşu temposu oluşturun. İdeal olarak topuğunuza kadar inmeli ve ayak parmaklarınızdan tekrar kendinizi itmelisiniz.

Jogging, karın yağını azaltmaya yardımcı olur.  Veya kötü iştahınız varsa, koşu yapmak iştahınızı artıracaktır. Daha uzun mesafeler koşmaya başladığınızda, vücudunuzu beslemek için daha düzenli yemeye başlayacaksınız.

Jogging, stres azaltmada önemli bir etkiye sahiptir. Aerobik egzersiz pozitif kalmanın harika yollarından biridir. Stresli olduğunuzda, yeterince uyumak önemlidir. Egzersiz yapan kişiler daha hızlı uyurlar, uyandıklarında daha dinç ve tazelenmiş hissederler. Egzersiz beyne giden kan akışını arttırır, konsantre olurken yardımcı olabilecek ekstra şeker ve oksijeni sağlar.

Koşmayı hayatlarının bir parçası haline getiren kişiler bunu fiziksel, sosyal ve zihinsel faydalar için yapar. Genellikle koşmanın erişilebilirliği ve ekipmana ihtiyacı olmaması sebebiyle tercih edilir ve her yerde yapılabilir. Yaş farketmeksizin 50'li, 60'lı ve 70'li yaşlarında da spor yapan bir çok  insanın kanıtladığı gibi koşmaya başlamak için asla geç değildir.
 

Yağ yakmaya başlamadan önce vücudun gerekli adaptasyon sürecinin tamamlanması çok önemlidir. Bu yüzden yeni başlayanlar için 20-35 dakika koşu önerilir. Bu mümkün değilse, hızlıca yürüdüğünüzden emin olun ve süreyi 40 dakika veya 50 dakikaya uzatmaya çalışın. Başka bir seçenek aralıklı olarak koşu yapmaktır.

 5 dakika boyunca güvenli tempoda koşu yapmayı ve 2 dakika boyunca yürümeyi deneyin. Kondisyonunuz geliştikçe ne kadar süre koşacağınızı artırın. Her hafta veya her iki haftada bir 5 dakika eklemeyi deneyin. Yaklaşık 40 dakika ila 50 dakika koşmayı hedefleyin. Programınızı egzersizlerle sık sık destekleyin ve çeşitlendirin.


Form Assist Kişisel Koçu
Pelin İpekören

En Çok Okunanlar

Boyun Düzleşmesi Nedir? Nasıl Önlem Alınır?
Boyun Düzleşmesi Nedir? Nasıl Önlem Alınır?
Boyun Düzleşmesi Genç nüfusta da sık görülmeye başlayan ‘’boyun düzleşmesi’’ günlük hayatı kısıtlayan bir hastalıktır...
Daha fazla
Sağlık ve zindelik için gereken minimum egzersiz miktarı nedir?
Sağlık ve zindelik için gereken minimum egzersiz miktarı nedir?
Sağlık ve zindelik için egzersiz miktarı nedir? Kişiye, yaşam tarzına ve hedeflere bağlı olmakla birlikte, kardiyo, a...
Daha fazla
Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketebiliriz?
Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketebiliriz?
Chia Tohumu Chia Tohumu ülkemizde son yıllarda popüler olan chia tohumu, besin içeriği açısından zengindir ve sıklık...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın