Izgara Somon Avokado Salsa Sos İle - Form Assist

Izgara Somon Avokado Salsa Sos İle

Kış aylarını iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde en önemli besin kaynaklarından biri de balık yemektir. Geçtiğimiz ay kalkan avlanma yasağı ile taptaze balıklar mutfağımıza kısa sürede ulaşırken, içerdiği besin değerleri sayesinde zengin bir kaynak olan balıklar hem sağlıklı hem de sofranıza lezzet katacak tatların başında geliyor. Hem zayıflama amaçlı hem de vücut sağlığı açısından oldukça yararlı olan bir balık türü ise somon balığıdır. Somon balığının faydalarını yazacak olursak; somon balığı neredeyse tüm vücudumuz için sağlık kaynağıdır. İlk olarak saçlarımızda güçlenme, canlanma sağlar. İnsülin direncini kırabilmesi ile diyabet gibi hastalıkların önüne geçmektedir. İçerdiği omega yapısı ile Alzheimer gibi hastalıkların da önlemektedir. Düşük kalori içermesi, diğer vitaminler yönünden zengin olması sebebiyle neredeyse tüm diyet listelerinde kendine yer bulabilmiştir. Meme kanseri, kalp krizi, felç gibi etkisi yüksek hastalıkları engellemekle birlikte vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bu balık çeşidinin yapım şekli farklılık gösterse de size vereceğimiz tarif bağımlılık yapabilir.

Izgara Somon Avokado Salsa Sos İle

Diyetinizi bozmayan lezetli bu öğünü mutlaka deneyin ve misafirleriniz geldiğinde onlarla paylaşın. Herkes size nasıl yapıldığını soracak :)

Malzemeler

1 kg somon 4 porsiyon halinde kesilmiş

1 yemek kaşığı hafif zeytinyağı

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı kimyon

1 çay kaşığı kırmızı biber tozu

1 tatlı kaşığı soğan tozu

1/2 çay kaşığı acı biber

1 çay kaşığı karabiber

Avokado Salsa Sos İçin Malzemeler:

1 avokado küp küp doğranmış

1/2 kırmızı soğan dilimlenmiş veya doğranmış

2 limon suyu

1 çorba kaşığı doğranmış taze kişniş

Tuz, kırmızı biber tozu, kimyon, kırmızı biber, soğan ve karabiberi birlikte karıştırın, somon filetolarını zeytinyağı ile ovalayın ve bu baharat karışımını iyice somonlara yedirin. Ardından en az 30 dakika boyunca soğutun. Izgarayı önceden ısıtın. Somonu istediğiniz pişmişliğe göre ızgara yapın.

Avokado, soğan, kişniş ve limon suyunu bir kasede birleştirin ve iyice karıştırın, kullanana kadar soğutun.

Izgaraladığınız somonun üzerine avokadoyu koyun ve servis edin.

Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM

 Tahıllar Nasıl Pişirilir? yazımıza bakmadan geçmeyin.