Hamile Kalmak İçin Bunlara Dikkat Edin - Form Assist

Hamile Kalmak İçin Bunlara Dikkat Edin

Hamileliğe hazırlanırken veya hamile kalma ihtimalini güçlendirmek için en etkili yollardan biri beslenmeyi değiştirmektir. Birçok çalışma, özel beslenme programlarının sağlıklı yumurtlama dönemine destek olduğunu, tekrarlayan düşükleri önlediğini ve sağlıklı bir gebelik geçirmeyi sağladığını göstermiştir. Beslenme, gebelik için gerekli sağlıklı vücut yapısında ve üreme sisteminde büyük bir rol oynamaktadır. Örneğin çok net biliyoruz ki vücudumuzdaki hormonların üretilebilmesi için doğru besinlerden doğru parçaları alabilmeliyiz. Doğru üretilen hormonlar eşittir sağlıklı bir gebelik. Unutulmaması gereken beslenme doğru şekilde desteklediği gibi kötü şekilde de etkileyebilir. Hamilelik ilk anından bitiş anına kadar karmaşık bir süreç olduğunu unutmayın. Hamile kalmak istiyorsanız beslenmeniz ile ilgili edinmeniz gereken bazı alışkanlıklar...

 

Hamile Kalmak İçin Bunları Yapın

    1. Sebze ve meyve yiyin Yüksek antioksidan kapasitesine sahip meyve ve sebzeler gebeliği içerdikleri folik asit, c vitamini ve posa ile destekler.

  1. Vitaminlerinizi alın

Doktorunuza danışarak mutlaka eksik olan vitamin ve minerallerinizi destek olarak alın.

  1. Organik beslenin

Çok zor olsa da organik beslenmeye dikkat edin. Antibiyotik içeren tavuklardan ve yumurtalardan uzak durun.

  1. Yağ alın

Omega-3 tüketiminizi ihtiyacınız kadar her gün mutlaka alın. Sağlıklı yağlar tüketin. Soğuk su balıkları, organik yağlar (avokado gibi), çiğ kuruyemişler, yağlı tohumlar tüketin.

  1. Posa tüketin

Posalar vücuttan isteyen maddelerin atımında yardımcı olurlar ve tabi ki hormon dengesinin sağlanmasına da. Her gün yeterli posa aldığınıza emin olun.

Hamile Kalmak İçin Bunları Yapmayın

  1. Soya ürünlerinden kaçının

Soya ve ürünlerinden uzak durun. Soya, vücutta östrojen gibi davranabilir.

  1. 2 fincandan fazla içmeyin

Günlük kahve tüketiminizi 2 fincanda sınırlı tutun. Kafeinli içeceklere mutlaka dikkat edin. Aşırı kafein tüketimi düşük riskini artırabilir.

  1. GDO’lu ürünlere dikkat edin

Kesin olmamakla beraber bazı araştırmalara göre GDO’lu ürünler üreme sistemine negatif etiki edebilirler. GDO’lu mısırların ürünlerin içinde olabileceğini unutmayın.

  1. İşlenmiş şekerden uzak durun

Hormonal dengeyi sağlamak için işlenmiş şekerden ve işlenmiş şeker içeren ürünlerden uzak durun.

  1. Plastikten uzak durun

Besinlerinizi plastik ürünlerde muhafaza etmeyin. Plastiklerden besinlere ve suyunuza geçen kimyasallar hormonal dengenizi bozabilir. Unutmayın siz ne yerseniz bebeğiniz onu yer…

Dyt. Meltem Pınar Yıldırım

Form Assist Diyetisyeni

Bahar Beslenmesi yazımıza bakmayı unutmayın…