Fit Aşure - Form Assist

Fit Aşure

Adından da anlaşılacağı üzere fit aşure, aşure zamanında daha çok yapılan alternatif bir aşure çeşididir. Muharrem ayı, kefaret ayı olarak anılmakta ve o ay  evde bulunan gerekli malzemelerle gereği yerine getirilmeye çalışılmaktadır. Biliyoruz ki hepimiz fakrlı çeşitlerini sevebilir veya tercih etmeyebiliriz. Ancak şöyle bir şey varki bir çoğumuz aşurenin faydaları ve aşurenin lezzetli bir tatlı çeşidi olduğunu hepimiz hemfikiriz. Çünkü bir yandan dinin gereği yerine getirilirken diğer yandan ise ortaya muazzam bir tatlı çıkmaktadır. Evet kabul ediyoruz yapılan aşureler genellikle çok yoğun şeker ile harmanlanmaktadır. Ancak bizler size fit aşurenin sırrını vermeye geldik. Çünkü herkes bilmiyor. Normal şartlarda aşure şeker konulurken bu aşure çeşitimizde pekmez kullanmaktayız. Aynı zamanda içerisinde konulan nohut, fasulye, kuru kayısı, pirinç ile protein, florür, demir bakımından oldukça zengin olmaktadır. Diğer yandan içerisinde bulunan incir, üzüm, fındık, ceviz ve pekmez ile de potasyum, protein, çinko,vitamin  bakımından zengin besin değerlerine sahiptir. Fit aşure gözlerimizi doyuracağı gibi kalbimi fethederek sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlamaktadır. Çünkü diyet bozmuyor ve spora devam edebiliyoruz.

Fit Aşure

Annelerimizin hiçbir malzemeden kaçmadan özenle yaptığı o enfes tarifle hazırlanan aşureden yemek isteyenler burada mı? Yılda bir kaç kez yiyeceğimiz 1 küçük kase aşureyi bizce hak ediyoruz! Aşureyi; öğlen veya ikindi ara öğününde tercih ederek, gün içerisinde daha aktif olarak ve akşam da karbonhidratlı besinler tüketmekten mümkün olduğunca kaçınarak gönül rahatlığıyla yiyebilirsin. Yok, ben bugün de şekersiz besleneyim diyorsan da tarif burada!

Malzemelerimiz 

  • 1/2 su bardağı nohut

  • 1/2 su bardağı fasulye

  • 2 yemek kaşığı pirinç

  • 6-7 adet kuru kayısı

  • 3-4 adet kuru incir

  • 1 fincan kuru üzüm

  • 1 fincan fındık

  • 3-4 adet ceviz

  • 2 yemek kaşığı pekmez

Buğday, nohut ve fasulyeleri ayrı ayrı haşla ve süz. Kuru kayısı ve incirleri doğra. Tüm malzemeleri bir tencereye koy, su ekle ve pişene kadar kaynat. Fındık ve cevizler ile birlikte pekmezi de ekle. Aşuren hazır! Kaselere aldıktan sonra tarçın, nar ve biraz da badem veya fıstık ile süsleyebilirsin. Afiyet olsun! 

Berrin Kolsuzoğlu

Form Assist Diyetisyeni