Endorfin Nedir? Nasıl Daha İyi Hissedebiliriz? | Form Assist

Endorfin Nedir? Nasıl Daha İyi Hissedebiliriz?

En Önemli Endorfinlerden: Dopamin - Serotonin

Beyinde nörotransmitter veya endorfin dediğimiz yüzlerce farklı kimyasal olduğundan ve bunların bizleri olumlu etkilediğinden bahsetmiştik. Bu olumlu duyguların sebebi ve en iyi iki bilineni:  Dopamin - Serotonin Dopamin, serotonin, oksitosin ve ağrı giderici endorfinlerin kombinasyonu ‘dörtlü’ olarak adlandırılır ve birlikte ‘mutluluk’ meydana getirirler.

Serotonin:

Ruh halinizi iyileştirir, depresyonu yenmenize yardımcı olur. Duygudurumunuzun dengelenmesinde, iyi bir uyku kalitesinde, rüya görme ve görselleştirme için sağlıklı serotonin seviyelerine ihtiyaç duyarsınız. Metabolik olarak; tansiyon düzeyleri, sindirim sistemi, vücut ısısının ayarlanması gibi bir çok fizyolojik süreci etkiler. Düşük seviyelerdeki serotonin; depresyon, kaygı, PMS (premenstrual siklus), şeker/karbonhidrat bağımlılığı, takıntılı düşünce durumu, alkol/uyuşturucu bağımlılığına sebep olabilir.

Dopamin:

Kendinizi enerjik, motive olmuş ve kontrol altında hissettiren en güçlü hormonlardan biri! Zevk, motivasyon, uyanıklık, konsantrasyon ile yakından ilişkili bu hormon stres kaynakları tarafından artırılırlar. Stres vücudumuzda her zaman kötü stres olarak bulunmaz. Pozitif stres durumlarında aşık olmak, egzersiz yapmak, dans etmek, müzik dinlemek, gülmek gibi eğlenceli şeyler yaparken daha yüksektirler. Düşük seviyelerdeki dopamin; depresyon, konsantrasyon eksikliği, zayıf motivasyon, görev başlatma veya tamamlama zorluğu ile ilişkilidir.

Serotonin ve dopamin dışında bir kaç nörotransmitter daha vardır ki bunları da sıklıkla duyarız. 

  • GABA (gama-aminobutirik asit): Stres durumlarından sonra gevşetici ve sakinleştiricidir, çünkü merkezi sinir sistemi üzerinde hafifletici bir etkiye sahiptir.

  • Katekolaminler: Enerji verirler veya doğal uyarıcılardır.

  • Adrenalin (epinefrin): Güçlü motive edicidir. Stresle başa çıkmanızı ve üstesinden gelmenizi sağlar.

  • Asetilkolin: Hafıza ve zihinsel uyanıklığı artırır.

  • Triptaminler: Bağ ve bağlantı kurma konusunda yardım ederler.

  • Melatonin: Doğa ve gündüz/gece döngüleri ile uyum içinde olmanıza yardımcı olur.

  • DMT (dimetiltriptamin): Bazı durumlarda iyimser kalmak ve stresli olduğunuzda “büyük resmi” görebilmeniz için size yardımcı olur.

Endorfinleri özetleyecek olursak,

Nörotransmiterler veya bir nörondan diğerine sinyaller boyunca geçen, duygulara veya duygulara neden olan doğal yatıştırıcı peptid kimyasallarıdır. Endorfin salınımı, haz duyguları, cinsellik / duyusallık, motivasyon, sosyal bağlantı ve ağrı kesici ile ilişkilidir. Düşük endorfin seviyeleri ağrı, bağımlılık, üzüntü veya depresyon, uyku sorunu, zihin karışıklığı ve daha yüksek risk alma davranışları ile ilişkilidir. Endorfin salgılamanın doğal yolları arasında egzersiz yapmak, sağlıklı bir diyet uygulamak, gülmek, hobilerle çalışmak, yeni şeyler öğrenmek ve başkalarıyla ilişki kurmak sayılabilir. MUTLU KALIN..

Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM
Form Assist Diyetisyeni