Doğal Kimyasallar - Form Assist

Doğal Kimyasallar

Doğanın mucizelerinden biri olan doğal kimyasallar ile daha sağlıklı ve daha dengeli bir vücuda kavuşmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Bitkiler binlerce doğal kimyasallar içerirler. Bunlara fitonutrientler veya fitokimyasallar denir.

Fitonutrientler;

  1. Kansere karşı korur.

  2. Kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

  3. Hücre hasarını ve DNA hasarını önler.

  4. Alzheirmer Hastalığının önlenmesinde etkilidir.

  5. Göz, pankreas, karaciğer ve diğer organların işlevlerine yardımcı olur.

  6. Vücutta inflamasyonu azaltır.

  7. Vücuda saldıran her kimyasallara karşı tampon görevi görür.

Mor Sebze ve Meyveler:

Mor sebze ve meyvelerde bulunan antosiyanidin ve resveratrol ise bunlardan sadece ikisidir. Antosiyanidinler hücreleri hasarlara karşı korur, hafızayı güçlendirir ve yaşlanmayı önler. Resveratrol ise mantarlara karşı savaşta yardımcı olurlar. Yabanmersini, siyah üzüm, böğürtlen, kırmızı lahana, patlıcan, kara erik gibi mor sebze veya meyveleri tüketerek antosiyanidin ve resveratrol alabilirsiniz.

Yeşil Sebze ve Meyveler:

İzotiyosiyanatlar, DNA’ları korurlar, kansere neden olan maddeleri engeller ve bazı tümorlerin gelişimini durdururlar. Lutein ise  yaşa bağlı görme kaybını önler ve riskini azaltır. Lahanagilleri (brokoli, lahana, kale marulu vb.), yeşil yapraklı sebzeleri tüketebilirsiniz.

Sarı - Turuncu Sebze ve Meyveler:

Alfa karetenoidler, A vitamini ve kalp ve damar sağlığı için gereklidirler. Beta karetenoidler çok güçlü antioksidanlardır ve hücreleri serbest radikallere karşı koruyararak kanseri önlemeye yardımcı olurlar, bağışıklık sistemini desteklerler ve sağlıklı kemikler için çok önemlidirler. Hesperitin, bir çok kronik hastalığın önlenmesinde etkilidir. Beta kriptoksantin ise, vücutta inflamasyonu azaltır ve antioksidan özelliği ile koruyuculuk sağlar. Balkabağı, havuç, kavun, tatlı patates, turunçgiller, biber, mandalina yiyerek bu fitonutrientleri alabilirsiniz.

Doğal Kimyasallar: Beyaz Sebze ve Meyveler

Allisin, kolesterolü düşürür, kalp ve damar hastalıklarına karşı korur ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Kuersetin güçlü bir antioksidandır ve mutasyonları azaltır ve kemik erimesine karşı vücudu destekler. Sarımsak, soğan, arpacık soğan, pırasa, elma yiyerek bu fitonutrienleri tüketebilirsiniz.

Kırmızı Sebze ve Meyveler:

Likopen, kanser ile savaşan çok etkili antioksidanları içerir. Ellajik asit, DNA hasarını azaltır ve kanser ile savaşır. Karpuz, domates, çilek, nar tüketerek bu fitonutrientleri alabilirsiniz. Günlük beslenmemizde tükettiğimiz sebze ve meyveleri farklı renklerde seçerek ihtiyacımız olan fitonutrientleri kullanabiliriz. Kirli hava, bilgisayar başında oturarak çalışma, doğal beslenememek sebze ve meyveye yönelmek için sadece bir kaç neden…

Meltem Pınar Yıldırım

Form Assist Diyetisyeni