Diyet Günlüğü Tutmak Kilo Verme Hızınızı 2 Kart Arttırıyor

Diyet Günlüğü Tutmak Kilo Verme Hızınızı 2 Kat Arttırıyor

Diyet Günlüğü Tutmak Kilo Verme Hızınızı 2 Kat Arttırıyor

Yeme alışkanlıklarınızda yapacağınız bir değişiklik kilo verme hızınızı 2 kat arttırabilir desek ne dersiniz? O zaman size güzel bir haberimiz var; pek çok diyetisyenin danışanlarının verileri ile katıldığı  araştırmalar  gösteriyor ki bir diyet günlüğü tutmak, kilo verme hızınızı 2 kat arttırıyor! . Uzmanlar bunun nedenini doğru ve objektif ölçme ile farkındalığın artmasına bağlıyorlar. Gerçekten de diyet günlüğü tutan biri, günlük tutmaya başladıktan sonra otomatikman yedikleri konusunda kendi içinde bir hesap tutmaya başlıyor.

Az yediğini düşünenler aslında düşündüklerinden daha fazla yediğinin farkına varıyor. Şimdi dilerseniz şöyle bir düşünelim: dün sabahtan akşam yatana kadar neler yedik? Saymaya kalksak pek çok şeyi unutma ihtimalimiz yüksek. Bir de diyet günlüğü tuttuğunuzu düşünün; yediğiniz herşeyi gözlerinizle görme şansınız olacak; ne kadar yedik, çok mu az mı, görerek karar vereceğiz. İşlerin daha kolay ve kontrollü gideceği kesin . Uzmanlar diyet günlüğü tutmanın faydalarını 4 başlıkta toplamışlar:

Aç Olmadığınız Zamanlarda Yemenizi Engelliyor

Ögünler dışında veya acıkmadan yenilen yemekler çoğunlukla bir duygu durumuna bağlı olarak yenilen yiyecekler oluyor. Stresli, öfkeli veya üzgün olunan durumlarda veya televizyon karşısındayken aç olmasak bile bir şeyler yeme isteği duyabiliyoruz. Diyet günlüğü tutmak bu tür alışkanlıkların önüne geçiyor. Yemeniz gereken miktarı gözünüzde canlandırdığınızda yememeniz gerekenleri daha iyi kontrol edebiliyorsunuz!

Gerçekten Ne Yediğinizi Görüyorsunuz

Zayıflamaya çalışan kişilerin pek çoğu az yediği halde kilo veremediğini düşünüyor. Oysa durum çoğu zaman böyle olmuyor. Az  yediğini düşünen pek çok kişi aslında günlük almaları gereken kalori miktarının üzerinde gıda alıyor. Bu nedenle günlük yiyeceklerinizin bir listesini tutmak, hatta gözünüzde canlandırmak için fotoğraflarını çekmek “gerçekten” ne yediğinizin, ne kadar yediğinizin kaydını tutuyor. Üstelik gerçekleri “görmek” önemli de bir motivasyon kaynağı.

Diyet Günlüğü İle Porsiyonlarınızı Kontrol Edebiliyorsunuz

Kimi zaman 1 tabak yemek aslında 1,5 porsiyon bir öğüne denk gelebiliyor. Yediklerinizin fotoğrafını çekmek böylece miktarını görmek, porsiyonlarınızın oranını doğru belirlemenize de yardımcı oluyor. Gün içinde porsiyonlarınızı diyetisyeninizle paylaşarak miktar hakkında fikirlerini almak, gerekirse bir miktar azaltmak öğünlerin istenilen miktar ve kaloride yenmesi için büyük kolaylık sağlıyor.

Hangi Yiyeceklerin Size İyi Geldiğini Belirleyebiliyorsunuz

Her bünyenin kendine göre bir kilo verme hızı var. Pek çoğumuzun bazı gıdalara gıda intoleransı olabiliyor. Diyetisyeninizle sürekli iletişim halinde kalarak paylaştığınız bir diyet günlüğü; sadece o anda yediklerinizi kontrol etmeye yaramıyor aynı zamanda geriye dönük olarak hangi yiyeceklerin size daha hızlı kilo verdirdiğini anlamaya da yardımcı oluyor. Kilo vermek ve sağlıklı kiloda kalmak, fit bir forma kavuşmak kişiye özel bir yolculuk . Bu yolculuğun başında kontrollü gitmek uzun vadede bir tür otokontrol mekanizması geliştirmenize yarıyor.

Peki Diyet Günlüğü Nasıl Tutulur?

Diyet ve sağlıklı yaşam yolculuğunuzda diyetisyeniniz ile kuracağınız iletişim çok önemli. Bu nedenle diyetisyeniniz ile birlikte belirleyeceğiniz diyet listenize sadık kalmak için mutlaka bir diyet günlüğü tutun. Yediğiniz yemekleri günlük olarak diyetisyeninizle paylaşın ve fikirlerini alın. Yukarıda saydığımız nedenlerle  bu tür bir kontrolün kilo verme hızınızı nasıl arttırdığını ve sağlıklı yaşam yolculuğunuza keyifli bir heyecan kattığını göreceksiniz . Unutmayın kontrol hep sizin elinizde. Sağlıkla, mutlulukla kalın. 

formassist-app

Dyt. Berrin Kolsuzoğlu

Form Assist Diyetisyeni