Direnç Bandı Egzersizleri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Direnç Bandı Egzersizleri

İlk olarak 1990'larda fizyoterapi seanslarında kullanılan direnç bandı, son yıllarda hem bir ana egzersiz ekipmanı hem de tüm spor salonlarının ve egzersizi hayatının bir parçası haline getiren kişilerin vazgeçilmezi olmuştur.

Direnç bantlarının bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi şüphesiz, sağladığı faydalardır. Serbest ağırlıklar kullanılarak yapılan egzersizlerin çoğu direnç bantlarıyla da yapılabilir, ve bantlar kas kütlesini arttırma ve kilo verme gibi bir çok yarar sağlayabilir.

Ulaşılabilirlik
Bantlar hafiftir ve taşınması kolaydır. Nereye giderseniz gidin direnç bandını antrenman ekipmanınız olarak yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca uygun maliyetlidir ve her seviye için bir çok alternatifi vardır.

Etki
Bir bandın direnci gerilmeye devam ettikçe artar ve her egzersizin tepe noktasında en büyük direnci oluşturur. Bir dambıl kaldırdığınızda, belirli bir hareket aralığında ne kadar ağırlık kaldırdığınızı bilirsiniz. Farkına varamayacağınız şey, her hareketin tepesinde küçük bir mola vermenizdir.

Örneğin, bir omuz presi ele alalım. Halterleri kaldırırken ağırlığı yukarı itmek için yer çekimine karşı çalışıyorsunuz. Dirsekleriniz tamamen uzandığında, iyi hizalanmış eklemleriniz, hareketi tersine çevirmeden önce ağırlığı desteklemeye yardımcı olur ve ağırlıkları (kontrollü bir şekilde) omuzlarınıza geri indirmek için yerçekimi ile başlangıç noktasına geri getirir.

Bir direnç bandı omuz baskısı yaparken, hareketin başlangıcında direnç seviyesi nispeten hafiftir. Bandı yukarı doğru bastırdıkça kademeli olarak artar, dirsekleriniz tamamen uzandığında tepe direncine ulaşır. Formu korumak için, stabilize edici kaslarınızın hareketin üstünde takılı kalması gerekir ve bu da zamanla yaralanma olasılığını azaltabilecek eklem stabilizasyonunun artmasına yardımcı olur.

Hareketlilik
Bantlar, ağırlıkların taşınamayacağı yönlerde hareket ettirilebilir. Yerçekimi, ağırlık kaldırırken göz ardı edemeyeceğiniz doğal bir faktördür. Bir barbell squat yaptığınızda, squatı daha zor hale getirmek için yerçekimini kullanmadan önce ağırlığı yüklersiniz. Bu nedenle, belirli hareketlerin standart ağırlıklarla gerçekleştirilmesi zordur.

Örneğin, dik dururken ağır bir dambıl veya halter göğüs presi yapmakta zorlanabilirsiniz. Yerçekimi, dirseklerinizi göğsünüzün önünde uzatırken halter veya dambıl ağırlığını zemine doğru çeker ve  çok fazla ağırlık kaldırmanızı zorlaştırır (veya istenen kas gruplarının çalışmasını engeller). 

Direnç bantları farklıdır. Ağır direnç bantları bile hafif olduğundan, bandın bir tarafı sabitlendiği sürece, önceden belirlenmiş bir ağırlık üzerinde hareket etmek için yerçekimine güvenmek yerine, bandı direnç oluşturmak için uzatarak kolayca ayakta duran bir göğüs presi gerçekleştirebilirsiniz. Bu, direnç bantları ile gerçekleştireceğiniz egzersizlerin pratikte hareket doğruluğu ve kontrolü çok daha iyi olacaktır.

Çok yönlülük
Bantlar güç ve hareketlilik eğitimi sırasında da kullanılabilir. Direnç bantları sadece kuvvet antrenmanı için değildir. Bantlar ayrıca sprint ve atlama gibi anaerobik güç egzersizlerine ve çeviklik egzersizlerine de direnç sağlayarak verim arttırmayı destekler ve sakatlanma risklerini azaltır. Özellikle mobilite ve esnekliği büyük oranda destekler.

Yardımcı
Bantlar aynı zamanda "yardımcı” görevinde de kullanılır. Örneğin, kuvvet egzersizleri sırasında 15 kilo direnç sağlayan bir bant, pull-up sırasında vücut ağırlığınızı 15 kilo azaltarak etkili bir şekilde hareketi asiste eder ve size yardımcı olarak kolaylık sağlar. 

Rehabilitasyon 
Sakatlanma sonrası günlük yaşantılarına ve  egzersiz rutinlerine geri dönmek isteyen hastaların rehabilitasyon süreçlerinde etkili bir rol oynar. Sürecin güvenli bir şekilde yönetilmesine destek olur.


Pelin İpekören
Form Assist Egzersiz Koçu

En Çok Okunanlar

Su İçmenin Vücudumuza Faydaları Neledir?
Su İçmenin Vücudumuza Faydaları Neledir?
Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Vücudumuzun yüzde 70’i sudan oluşuyor. Hayati bir öneme sahip olan suyu günde en az 2...
Daha fazla
Chia Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir?
Chia Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir?
Chia Tohumu Ülkemizde son yıllarda popüler olan chia tohumu, besin içeriği açısından zengindir ve sıklıkla beslenme ...
Daha fazla
Badem Hazzı Tarifi, Nasıl Yapılır?
Badem Hazzı Tarifi, Nasıl Yapılır?
Badem Hazzı Hızlı olarak öğün yapmak istediğinizde badem hazzı sorunu giderebilmekte ve kahvenin yanına, ara öğünlere...
Daha fazla

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın