Dikkat! Bu 4 Eksiklik Hafızayı Etkiliyor - Form Assist

Dikkat! Bu 4 Eksiklik Hafızayı Etkiliyor

Dikkat! Bu 4 Eksiklik Hafızayı Etkiliyor 

Gün içerisinde evden çıkarken anahtarını unuttuğun, ütünün fişini çekip çekmediğinden emin olamadığın veya dün akşam yemeğinde ne yediğini hatırlayamadığın oldu mu? Çevremizde sıkça duyduğumuz ve genç yaşlı demeden herkesin yakındığı bu durum aslında vücudumuzun bize verdiği bir sinyal. Eğer bu sinyaller git gide artıyorsa mutlaka aşağıda belirttiğim dört eksikliğin nedenini sorgulayabilirsin. İşte hafıza kalitesini etlileyen bu dört eksikliği yakından inceleyelim.

   1.   Demir Eksikliği 

Demir eksikliği özellikle regl dönemindeki kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Eğer kandaki demir yetişkin kadınlarda 12 gr/dl, erkeklerde 14 gr/dl’nin altına düştüyse tehlikede sınırları demektir. Ayrıca unutkanlık için demirin yanında ferritin düşüklüğü de görülür.

   2.   B12 Eksikliği 

B12 vitamini ağırlıklı olarak hayvansal besinlerde bulunur. Et, tavuk, balık, yumurta ve süt ürünlerinden birkaçını veya hiçbirini tüketmeyen vejetaryenlerde ve vegan bireylerde B12 eksikliği ciddi oranda görülmektedir. Bu nedenle hayvansal besin tüketmeyenler mutlaka hekimlerine danışıp gerekli ek takviyelerle B12 eksikliklerini gidermelidirler.

   3.   Omega 3 - Omega 6 Eksikliği

Beyni ve hafızayı kuvvetlendiren en önemli besin öğelerinden olan EPA ve DHA yağ asitleri başta balık olmak üzere ceviz gibi yağlı tohumlarda da bulunur. Eğer bir şeyleri sık unuttuğunu düşünüyorsan beyin dostu omega 3 ve omega 6 yağlarını içeren besinleri mutlaka diyetine eklemelisin.

   4.   Tiroid Hormonu Eksikliği 

Metabolizmanız çalışmasını, uykuyu, kilo alıp verme gibi vücuttaki hemen hemen tüm olayların işleyişini düzenleyen tiroid hormonunun eksik olması belleğin çalışmasını da etkiliyor. Unutkanlıktan şikayetçiysen mutlaka ama mutlaka hekimine danışıp gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra, tedavine ve desteklere başlamalısın.

Berrin Kolsuzoğlu

Form Assist Diyetisyeni