Cildi Yaza Hazırlama Zamanı

Yaz mevsimi yaklaştıkça cildi yaza hazırlama telaşı artmakta. Bütün bir sene dört gözle beklenen yaz mevsimi sonunda geldi. Güneş o muhteşem sıcaklığıyla tenimizi sararken, içerdiği D vitamini de uyuyan bedeni uyandırarak bizi stresten ve bitkinlikten kurtarıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için hava kirliliği beden sağlığını tehdit eden ciddi bir sorundur. Egzoz dumanları; kışın ısınmak için kullanılan kalitesiz yakıtların çevreye yaydığı karbon monoksit gibi zararlı gazlar; fabrikaların bilinçsizce davranması sonucu havaya ve suya karışan kimyasal atıklar… Tüm bunlara orman yangınları ve bitki örtüsünün tahribatı da eklenince kirli havanın olumsuz getirilerini bedenimizde hissetmek kaçınılmaz oluyor. Cildi yaza hazırlamak için, temizlemek ve canlandırmak için çeşitli peeling maddeleri, yağlar ve bakım kürleri dışarıdan bir derece etkili oluyor. Peki, cildimizi içeriden arındırmak mümkün mü? Araştırmalar gösteriyor ki cildin parlak, canlı ve genç görünümünün sırrı belirli zaman aralıklarında güneş ışınlarından yararlanma ve doğru bir beslenme sistemi oluşturmaktan geçiyor. Hadi, yaza canlı ve sağlıklı bir cilt ile girmek için nasıl beslenmeliyiz hep birlikte bakalım:

Cildi Yaza Hazırlama : Su İçin Uygun pH Aralığı

Su içmenin sadece cildi yaza hazırlama dışında cilt üzerine her daim olumlu etkisi olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Çünkü yetişkin bir bireyde vücudun yaklaşık %60’ı sudan oluşur. Aynı zamanda tüm organlar ve sitemler suyun varlığında düzgün olarak çalışır. PH aralığı 7,2-8,5 olan sular tercih etmeli ve günlük 2,5-3 litre sıvı alımını sağlamalısın.

Cildi Yaza Hazırlamada Yağlı Besinlere Dikkat

Özellikle 30’lu yaşlardan sonra vücuttaki kollajen üretimi yavaşlar. Bunun sonucunda yavaş yavaş deride kırışıklılar belirginleşmeye başlar. Bilinçli bir beslenme ve yaşam düzeni oluşturmadıysan vücudun yaşlanma hızı da giderek artar.Cildi yaza hazırlama döneminde cildimize iyi gelecek gıdalar tüketilmeli. Bunun için aşırı yağlı yemekten, trans yağ ve serbest radikal içeren paketli ürünlerden, kızartmalardan ve fast-food tan mümkün olduğunca uzak durmalısın. Zeytinyağı, avokado, çiğ fındık, badem, ceviz, keten tohumu gibi yağlı tohumları miktarlarına dikkat ederek günlük beslenmene dahil etmelisin.

Antioksidan Meyvelerle Tanış

Baharın gelmesiyle doğanın bize sunduğu renk renk çeşit çeşit antioksidan deposu sebze ve meyvelerin sayısı da artar. Cildi toksinlerden ve havanın zararlı etkilerinden arındırmak için kırmızı meyvelerin gücünden yararlanabilirsin. Karadut, frambuaz, böğürtlen, çilek ve kirazı iyi yıkamaya dikkat ederek yoğurduna ya da kahvaltıda müsline ekleyebilirsin. Özellikle siyah üzüm çekirdeğinde bulunan proantosiyanidinler ile canlı ve genç bir görünüme kavuşabilirsin.

Cildi Yaza Hazırlama : Başımızın Tacı Yeşil Yapraklılar

Roka, tere, dereotu, nane, rezene ve aklına gelmeyen bir sürü yeşilliği her öğünde sofranda baş tacı etmen gerekir. Çünkü yeşil sebzeler klorofil bakımından zengindir. Yani bedene gereken oksijeni sağlar, kan dolaşımını hızlandırır, canlılığı artırır. Burada dikkat etmen gereken dalından koparıldığı gibi taze olmaları… Cildi yaza hazırlama esnasında tabi ki şehir hayatında bulmak pek de mümkün olmayabilir ama semtindeki organik pazarları araştırarak taze, pestisit kalıntısı olmayan sebzeleri tüketmen önemli.

Doğal Şifa Kaynağı Soğan

Çok eski zamanlardan beri alternatif tıbbın olmazsa olmazı, doğal şifa soğan… İster kuru ister taze soğan ye ama mutlaka ye! Çünkü soğan içerdiği kuarsetin ve glutatyon ile adeta vücutta biriken serbest radikalleri süpürerek toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlıyor. Kanı temizliyor ve bağışıklığı yükseltiyor. Araştırmalar mor soğanın kuarsetin miktarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Cildi yaza hazırlama sırasında vazgeçilmez salatalarına mor ya da yeşil soğanı eklemeyi unutma.

Acı Biberle Mikropları Yak

Acı biber antienflamatuvar özelliğinden ötürü mikroplara savaş açar ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Bir miktar da metabolizma hızını ateşler. Cildi yaza hazırlamada cildi içeriden temizlemek için acı biberden faydalanabilirsin.

Cildi Yaza Hazırlama İçin Güzelliğin Sırrı Likopen

Yazın gelmesiyle bahçelerden mis gibi domates kokuları da gelmeye başladı. İçerdiği likopen pigmentiyle domates, başta kanser olmak üzere birçok hastalığının önlenmesinde etkili olduğu gibi cilde güzellik ve canlılık vermesiyle de özellikle kadınlar için elzem olan bir besindir. Domates, domates suyu, kurutulmuş domates ya da salça… Hangi şekilde yemek istersen ye ama mutlaka ye.

Cildi Yaza Hazırlama Esnasında Uzak Durun: Şeker

Güzelliğin bir numaralı düşmanı olan rafine şeker; vücut için faydalı hiçbir besin değeri içermez. Günlük beslenmede farkında olmadan bile rafine şeker tüketebiliyoruz. Şekerlemeler, çikolata, gofret, bisküvi, kraker gibi tatlı ya da tuzlu hemen hemen tüm paketli gıdalarda, light ürünlerde, reçel, kek ve tatlılarda rafine şeker bulunur. Sık tüketiminin bir sonucu olarak vücutta birçok kronik hastalıkların görülebileceği gibi dokularda hasara sebep olarak dış görünümü de olumsuz etkiler. Cildi yaza hazırlamaya başladığımız esnada mümkün olduğunca rafine şeker ihtiva eden ürünlerden uzak durmak ve tatlı ihtiyacını doğal meyvelerden karşılamak gerekir.

Dyt. Berrin Kolsuzoğlu

Form Assist Diyetisyeni

Bir önceki yazımıza https://formassist.net/ramazanda-sindirim-problemlerine-yardimci-ferahlatan-icecek/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.