Chia Tohumu Nedir? - Form Assist

Chia Tohumu Nedir?

Ülkemizde son yıllarda popüler olan chia tohumu, besin içeriği açısından zengindir ve sıklıkla beslenme programlarında yer almaktadır. Chia tohumu bir tahıl türüdür ve kendine dünya üzerinde geniş bir tüketim alanı bulmaktadır.  Lifli yapısı, protein içeriği, sağlıklı yağ kaynağı olmasının yanı sıra vitamin ve mineral açısından zengin olduğu için tercih edilmektedir.

Chia Tohumunun Faydaları:

 • Omega-3 kaynağıdır. Bitkisel omega-3 kaynakları arasında sayılır.
 • Buğday, mısır, pirinç gibi bilinen bir çok tahıldan daha fazla protein içerir. Temel amino asitler ve vücudumuz sentezleyemediği için dışarıdan almak zorunda olduğumuz tüm amino asitleri içerir.
 • Kalp ve damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, diyabet hastalığına karşı koruyucudur.
 • Kan şekeri seviyesini dengeler, reflü ve mide yanması gibi şikayetlerde iyileştirme sağlar.
 • İçeriğindeki karotenoidler, tokoferoller, fitosterol ve fenolik bileşikler sayesinde doğal bir antioksidandır. ve antioksidan kapasitesi yüksektir.
 • Bağırsaktaki yararlı bakterileri artırır.

Chia Tohumunu Nasıl Tüketebiliriz?

1. Yulaf ezmesi
Sabah tükettiğiniz yulaf ezmenize bir tatlı kaşığı chia tohumu ekleyebilirsiniz. Yulaf ile beraber pişirmek chiadan daha fazla faydalanmanızı sağlar. Chia tohumunu daha önceden suda bekletirseniz jel kıvamını elde edebilirsiniz.

2.Tatlılar
Chia tohumu ile çeşitli  tatlılar yapabilirsiniz. Hem vicdan azabından kurtulur hem de tatlı ihtiyacınızı karşılarşınız. Chia pudingi gibi tatlıların nasıl yapılacağını öğrenmek için Form Assist Blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3.Soslar

Avokado sosunuza, salsa sosunuza, dip soslarınıza chia tohumu ekleyin. Kıtır lezzetleri seviyorsanız hoşunuza gidecektir. Soslarınızın protein ve besleyiciliğini artırmış olursunuz.

4.Smoothie’ler
Smoothie’lerinizin besin içeriğini  zenginleştirmek isterseniz içine chia tohumu ekleyebilirsiniz. Böylece protein, omega 3 ve posa ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur Bu smoothieye chia tohumu ekleyerek metabolizmanızı hızlandırabilir, chia tohumundan faydalanabilirsiniz.

5.Reçeller

Şeker kullanmadan yapacağınız meyve reçelleri veya marmelatlarınıza ekleyebilirsiniz. Kahvaltılarınızda reçelinizi yerken mineral içeriği zengin bir reçel tercih etmiş olursunuz.

6.Yumurta
Chia tohumunu tariflerde yumurtanın yerine kullanabilirsiniz. Eğer alerjiniz varsa veya vegan besleniyorsanız 1 yemek kaşığı chia tohumunu 5 yemek kaşığı su ile karıştırın ve 10 dakika bekletin. Ardından yumurta yerine kullanın. Jel yapısı ile yumurta akı görevi görecektir.

7.Protein Barlar ve Müsliler

Pratik olarak tükettiğiniz proteinli barları evde yapmanızı veya katkısız olmasını tercih etmelisiniz. Bu barlara sıklıkla chia tohumu katımaktadır. Siz de evde chia tohumu katarak kendi barınızı veya müslinizi yapabilirsiniz.
 1. Humuslar
Ara öğünlerde çiğ sebzelerin yanına, akşam et yemeklerine ve meze yaptığınız humuslara chia ekleyebilirsiniz. Pancarlı, avokadolu humus denemediyseniz mutlaka listenize eklemelisiniz. İçerisine chia tohumu ekledikten sonra. buzdolabında biraz bekletin ve havuç, salatalık, kereviz sapı ile servis edebilirsiniz.
 
Dyt. Meltem Pınar YILDIRIM
Form Assist Diyetisyeni
 
Kaynaklar:
1.Ixtaina, V.Y., Nolasco, S.M., Tomas, M.C. (2008). Physical properties of chia (Salvia hispanica L.) seeds, Industrial Crops And Products, 28: 286–293.
 1. Timilsena, Y.P., Adhikari, R., Kasapis, S., Adhikari, B. (2016). Molecular and functional characteristics of purified gum fromAustralian chia seeds, Carbohydrate Polymers, 136:128–136.
 2. Timilsena, Y.P., Wang, B., Adhikari, R., Adhikari, B. (2016). Preparation and characterization of chia seed protein isolate - chia seed gum complex coacervates, FoodHydrocolloids, 52: 554-563.
 3. Capitani, M.I., Spotorno, V., Nolasco, S.M., Tomás, M.C. (2012). Physicochemical and functional characterization of by-products from chia (Salvia hispanica L.) seeds of Argentina, LWT - Food Science and Technology, 45: 94-102.
 4. Timilsena, Y.P., Adhikari, R., Barrow, C.J., Adhikari, B. (2016). Physicochemical and functional properties of protein isolate produced from Australian chia seeds, Food Chemistry, 212: 648–656.
 5. Wojcieszek, J., Popowski, D., Ruzik, L. (2016). Ionic liquids as a key medium for efficient extraction of copper complexes from chia seeds (Salvia hispanica L.), Talanta, 152: 482-488.
 6. Bodoira, R.M., Penci, M.C., Ribotta, P.D., Martínez, M. L. (2017). Chia (Salvia hispanica L.) oil stability: Study of the effect of natural antioxidants, LWT - Food Science and Technology, 75: 107-113.