Boyun Sırt Ağrılarından Kurtulmak

Hayatımızın en az bir döneminde boyun sırt ağrılarından kurtulmak için doktora gidip, bir çare bulmaya çalışmışızdır. Her beş kişiden biri yaş grubuna bakmaksızın yaşamının belirli dönemlerinde boyun, sırt ağrıları ile karşı karşıya kalmaktadır. Her yaş grubunda ortaya çıkabilen boyun, bel, sırt ağrıları hayat kalitesini düşürebilmekte ve motivasyunumuza negatif olarak etki etmektedir.

Sırt Ağrısı Nedenleri

Duruş bozukluklarından kaynaklanan nedenler, Ağırlık kaldırmaktan kaynaklanan nedenler Yorgunluktan kaynaklanan nedenler Stres sorunlarından kaynaklanan nedenler Masa başında veya bilgisayar başında fazla vakit geçirmekten kaynaklanan nedenler Kilo problemlerinden kaynaklanan nedenler Skolyoz sebebi ile oluşan nedenler Fibromiyalji hastalığı ile oluşan nedenler Fıtık problemlerinde Yaşla beraber kaslarda zayıflama oluşumundan kaynaklanan nedenler Hareketsiz yaşam sebebi oluşan sırt ağrıları Uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan oluşan sırt ağrıları gibi pek çok problem sırt ağrıların neden olabilir.

Boyun Sırt Ağrılarından Kurtulmak İçin Ne Yapılabilir?

Sağlıklı bir omurga için onu destekleyecek güçlü kaslara ihtiyacımız vardır ve bunun içinde yaşamımız boyunda dikkat etmemiz gerek ve yaşam kalitemizi yükselten bir kaç konu bulunmaktadır. Dikkate alınması gereken bazı öneriler:

  • İdeal kilonuza ulaşın ve sağlıklı beslenin.

  • Düzenli egzersiz yaparak sırt kaslarınızı güçlendirin

  • Dik yürümeye ve oturmaya özen gösterin.

  • Karın ve sırt kaslarınızı güçlendirin.

Boyun Sırt Ağrılarından Kurtulmak İçin Egzersiz Önerileri

Esneme Egzersizleri

Boyun sırt ağrılarınızdan kurtulmak için; boyun, bel, sırt kaslarınızı esneterek, omurga üzerindeki baskıyı azaltabilir, kaslarınızı rahatlatmaya yardımcı olursunuz.

Boyun Sırt Ağrılarından Kurtulmak İçin; Güçlendirme Egzersizleri

Boyun, bel, sırt ağrılarınızdan kurtulmak için; Boyun, sırt ve bel kaslarınızı güçlendirerek, omurgayı daha güçlü bir hale getirebilir, ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Vücut ağırlığınız üzerinden güçlendirme egzersizleri yapabilirsiniz. Hafif dambıllarla vücudunuzu güçlendirmeye başlayabilirsiniz. Direnç bantları ile  yapılan güçlendirme egzersizlerini tercih edebilirsiniz. Pilates yapabilirsiniz.

Ayrıca Yardımcı Aerobik Egzersizler Sağlık Dostunuz

Hem kilo vermenize, hem de daha güçlü kaslara sahip olmanıza yardımcı olacak bazı aerobik egzersizler; Yürüyüş yapma Yüzmeye gitme Hafif koşu yapabilirsiniz.

Form Assist Spor Eğitmeni

Hilal Tınaz