Boyun Ağrısına Sebep Olabilecek Başlıca Sorunlar

Boyun Ağrısına Sebep Olabilecek Başlıca Sorunlar


Boyun ağrısının nedenini kesin olarak bilmek zor olsa da, birçok olası nedeni vardır. Bu sebepler muayene ve kontroller esnasında görülmeyebilir. Çoğunlukla testler sırasında, önemli anormalliklere rağmen hiç veya çok hafif ağrıya sahip olmak mümkündür.
Bu da kişinin durumu ciddiye almamasına ve sürecin ilerlemesine sebep olarak bir çok sağlık sorunundan haberdar olunamamasını neden olabilir. Bu süreçte kişinin beden farkındalığının olabildiğince yüksek olması önemlidir.

Servikal Zorlanma


Boyun kaslarında olabilecek herhangi bir yaralanma, servikal kas gerilmesiyle birlikte servikal ve üst sırt kaslarında spazma neden olabilir. Servikal zorlanma, duruş bozukluğu, psikolojik stresden kaynaklanan kas gerginliği veya kötü uyku alışkanlığı olmak üzere günlük yaşamdaki bir çok fiziksel stresten kaynaklanabilir. Sporla ilgili yaralanmalar da servikal gerginliğe neden olabilir. Çoğunlukla belirtileri, sırt ve omuzda ağrı, sertlik ve gerginliği olabilir.

Servikal Spondiloz ( Boyun kireçlenmesi)

Servikal spondiloz, servikal omurganın anormal şekilde aşınması ve yıpranmasıyla oluşan bir durumdur. Bu durum omurganın etrafındaki çevre dokular üzerindeki
baskıyı artırabilir ve sinirlerin sıkışmasına yol açabilir. Normal şartlarda yaşlanma ile bir miktar aşınma ve yıpranma olması anormal değildir. Boyun ağrısı, halsizlik,
uyuşma, baş ağrısı, boyun hareketlerinin sınırlanması ve kulak ağrısı gibi durumlar başlıca belirtilerdendir.

Servikal Diskojenik Ağrı

Boyun ağrısının en yaygın sebeplerinden biri servikal diskojenik ağrıdır. Servikal omurlar arasındaki bir veya daha fazla diskin yapısında oluşan deformasyonlardan kaynaklanır. Başı çevirirken veya sağa sola yatırırken ya da okuma esnasında veya masa başı çalışma gibi uzun süreli bir pozisyonda kalındığı sürece ağrı daha da artabilir. Sık sık kas gerginliği ve spazmlar görülür.

Servikal Miyofasyal Ağrı

Miyofasyal ağrı, servikal bölgedeki basınca duyarlı kaslarda hassasiyete ve sertliğe neden olur. Boyundaki miyofasyal ağrılar travmadan sonra veya psikolojik stres, depresyon veya uykusuzluk gibi diğer durumlardan sonra gelişebilir.

Diffüz İskelet Hiperostozu

Diffüz iskelet hiperostozu (DISH), servikal omurga boyunca bağlarda ve tendonlarda dokuların sertleşmesine neden olan bir sendromdur. Sertlik, hareket kaybı ve ağrı gibi belirtiler görülebilir ancak çoğunlukla bir çok kişide
semptomları görülememektedir.

Servikal Spondilotik Miyelopati

Merkezi spinal kanalın daralmasıyla ortaya çıkar. Bu daralma, servikal omuriliğe zarar verebilir veya düzgün çalışmamasına neden olabilir. Ağrı ve hareket kaybına ek olarak, çeşitli nörolojik şikayetleri içerebilir. Omuriliğin tahriş olması sonucunda zayıflık, yürüme veya koordinasyon bozukluğu, bağırsakları veya mesaneyi boşaltamama veya kontrol edememe gibi durumlar görülebilir.


Form Assist Egzersiz Koçu
Pelin İpekören